Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Narodowe czytanie „Balladyny” w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Karpińskiego w d. Stanisławowie

Narodowe czytanie „Balladyny” w Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Karpińskiego w d. Stanisławowie

W niedzielę 6 września, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nie bacząc na przedłużającą się kwarantannę lecz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, sympatycy literatury polskiej zebrali się  po mszy św. w Parafialnym Domu Polskim ażeby wziąć udział w zorganizowanej przez Towarzystwo Kultury Polskiej im. F. Karpińskiego 9. edycji Narodowego Czytania – dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”.

Na wstępie odczytano list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W celu zrozumienia przesłania i ducha epoki autora utworu, zebrani obejrzeli krótki filmik o życiu i twórczości pisarza.

Prowadzącymi czytania „Balladyny” były: znana literaturoznawca docent dr Olga Ciwkacz oraz Alicja Rogowska – nauczycielka klas początkowych, skierowana do pracy w Stanisławowie przez ORPEG.

Niewiele zgłosiło się do czytania, widocznie przez niepewność i tremę. Najodważniejszymi okazały się nasze panie-seniorki, czytanie dla których jest pasją, zaszczepioną z lat młodości. Niemniej jednak, z wielkim zainteresowaniem odsłuchano  wstępu do czytania fragmentów dramatu przez panią Alicję  Rogowską oraz obszernego, obfitującego w mało znane fakty i ciekawostki z życia Juliusza Słowackiego wykładu, wygłoszonego przez panią dr Olgę Ciwkacz. Potem widowni zaprezentowano filmik „Słowacki vs. Mickiewicz, czyli o konflikcie, który istniał tylko w jednej głowie”.

Na zakończenie podziękowano wszystkim za obecność, zachęcono do czytania literatury polskiej i uczestniczenia w 10. akcji Narodowego Czytania w przyszłym roku. W trakcie skromnego poczęstunku ze słodką  niespodzianką zebrani nadal dyskutowali na temat spotkania.

Szczególne wyrazy wdzięczności za pomoc w realizacji wydarzenia należą się Irenie Matwiejewej, Sergiuszowi Sinicynowi, Włodzimierzowi Sendeckiemu.

Przedsięwzięcie zorganizowano we własnym zakresie  ze środków Towarzystwa.

Wanda Ridasz, 12 września 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code