Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » „Narodowe Czytanie 2020” z CRiP „Polonia”. Czytamy razem „Balladynę” Juliusza Słowackiego

„Narodowe Czytanie 2020” z CRiP „Polonia”. Czytamy razem „Balladynę” Juliusza Słowackiego

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku w Centrum Kultury Polskiej. im. Paderewskiego na Uniwersytecie Technicznym w Winnicy. Początek: 10:30.

Dziękujemy naszym partnerom Fundacja Wolność i Demokracja (Warszawa, Polska) przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Słowo Polskie z CRiP „Polonia”, 2 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code