Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Narodowe Czytanie 2020 w Sławucie

Narodowe Czytanie 2020 w Sławucie

Zaczął się kolejny rok szkolny i razem z nim odbyła się dziewiąta odsłona Narodowego Czytania.

W roku 2020 odbyło się wspólne czytanie „Balladyny” autorstwa wybitnego Juliusza Słowackiego. Związek Polaków na Ukrainie Oddział w Sławucie już po raz kolejny ma zaszczyt uczestniczyć w Narodowym Czytaniu razem z milionami innych Polaków na całym świecie.

Oczywiście, że w w czasie, kiedy zmagamy się z epidemią koronawirusa Czytanie było nieco nie inne niż zawsze.. Lecz nie patrząc na tak trudne czasy nam udało się zorganizować w miejscowym ośrodku kolejną odsłonę Narodowego Czytania.

Przestrzegając wszystkie reguły bezpieczeństwa Narodowe Czytanie w Sławucie odbyło się w klasie szkolnej siedziby ZPU w Sławucie. Tak pięknie ubrana klasa już była trochę dawno. Z pewnych przyczyn, nie każdy mógł lub chciał przyjść. Ale wielbicieli literatury polskiej i twórczości Juliusza Słowackiego, który urodził się nie tak tak daleko od Sławuty – w pięknym Krzemieńcu, który nasze uczniowie zwiedzają czas od czasu przyszli, żeby przeczytać fragmenty jego znanego utworu.

Czytanie zainicjowała Pani Prezes ZPU Julia Opanasiuk, która najpierw przeczytala list Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, adresowanego wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania. I dalej po kolei każdy przeczytał wybrany fragment.

Dlatego, żeby lepiej zrozumieć budowę utworu, gatunek literacki, czas i miejsce akcji, nauczycielki przygotowały informację dodatkową dla obecnych. Również, można było obejrzyć współczesną wizję  „Balladyny” przez polskich autorów filmowych.

Nie można mówić o to, że dla naszych uczniów czytanie okazało się łatwym zadaniem, przecież utwór i tekst są dość trudne do przeczytania. Lecz każdy spróbował sprostować temu zadaniu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w Narodowym Czytaniu 2020 i bardzo fajne notatniki.

Akcja Narodowe Czytanie w Sławucie została zrealizowana przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja. Projekt został objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Larysa Cybula, ZPU Oddział w Sławucie, 7 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code