Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019

Udział w tegorocznej akcji Narodowe Czytanie zadeklarowało około trzy tysiące organizatorów z całego świata, w tym z Ukrainy.

Wśród zgłoszeń, jak informuje portal Prezydenta Andrzeja Dudy, dominowała Europa, ale wspólne czytanie zaplanowano też w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Australii.

Do pierwszych dwóch tysięcy organizatorów trafiły pamiątkowe pieczęcie tegorocznej odsłony Narodowego Czytania pod tytułem Nowele polskie, by mogli złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach lektur.

W akcji aktywny udział wzięli także mieszkańcy miast i wsi, położonych w Winnickim Okręgu Konsularnym. Najgłośniej utwory Bolesława Prusa i innych polskich dramatopisarzy zabrzmiały w Żytomierzu, Winnicy oraz dawnym Płoskirowie.

7 września w Winnickiej Obwodowej Bibliotece im. Timiriaziewa zebrało się łącznie około 100 osób, w większości polskiego pochodzenia, w tym prezesi lokalnych organizacji polskich, żeby wspólnie pogrążyć się w świat XIX-wiecznej Warszawy, którą w noweli „Katarynka” opisał polski pisarz i prozaik Bolesław Prus.

Zebranych uroczyście powitał  wicekonsul  KG RP w Winnicy Sebastian Delura.

Wspólne czytanie poprzedziło krótkie przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży. Każdy po kolei, ubrany w strojach z końca XIX w., krótko przedstawiał się i opowiadał o sobie, jak jednym ze znanych polskich mistrzów słowa.

Akcja w Winnicy trwała przez ponad 1,5 godziny. Każdy jej uczestnik został uhonorowany dyplomem i zabrał na pamiąkę tekst „Katarynki”.

Organizatorami Narodowego Czytania 2019 w Winnicy są CRiP „Polonia” oraz Konfederacja Polaków XXI wieku przy wsparciu Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Narodowe Czytanie to społeczna kampania promująca czytelnictwo. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem lektury pt:” Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, następnie Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od lektury Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Słowo Polskie, 8 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code