Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Narodowe czytania w dawnym Płoskirowie – podolska kropelka w morzu światowej akcji mickiewiczowskiej

Narodowe czytania w dawnym Płoskirowie – podolska kropelka w morzu światowej akcji mickiewiczowskiej

Polskie czytania w Chmielnickiej Bibliotece Obwodowej. Podolska placówka kulturalna dołączyła do tysięcy innych instytucji i organizacji, które wzięły udział w corocznym Czytaniu Narodowym, odbywających się w każdą pierwszą sobotę września.

Tegoroczne czytania dzieł polskiego poety na Ukrainie mają charakter szczególny – symbolizują wdzięczność Polsce za braterską pomoc w walce ze wspólnym wrogiem i przynależność kraju nad Dnieprem do cywilizacji i wartości świata zachodniego.

„Balady i romanse” Adama Mickiewicza były wyznaczone przez polską Parę Prezydencką dla recytowania w roku 2022 i są dedykowane 200. rocznicy ich pierwszej publikacji.
W spotkaniu w bibliotece udział wzięli członkowie i prezesi organizacji polskich działających na Centralnym Podolu, młodzież uczniowska i studencka, stali czytelnicy placówki.

Balady „Świteź”, „Lilije” i inne utwory polskiego wieszcza zabrzmiały w wykonaniu uczniów Szkoły Nr 20 (nauczyciele Lumiła Ochomusz i Maria Kolesnyk), wychowanków i nauczycieli z Centrum Języków Słowiańskich (prezes Nela Adamczuk), Olega Prokopiuka – stałego czytelnika Biblioteki.

Utwory muzyczne na słowa Adama Mickiewicza wykonały wykładowczyni Chmielnickiego Koledżu Muzycznego im. Zaremby Olena Lapko i studentka Anna Iwanowa.

Dynamiczne i żwawe czytanie Mickiewicza poprzedził przegląd filmu z udziałem Prezydenta Andrzej Duda i jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Po zakończeniu lektury wszyscy zebrani wspólnie wykonali popularny od Sanu do Donu utwór „Hej, Sokoły!”.

Chmielnicka Biblioteka Narodowa posiada bogate zbiory utworów Adama Mickiewicza oraz książki związane z postacią Poety. Każdy uczestnik imprezy mógł zapoznać się z nimi i porozmawiać o tematach okołopolskich z innymi gośćmi.

Franciszek Miciński, 3 września 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *