Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Narodowe czytania Słowackiego w dawnym Zwiahlu

Narodowe czytania Słowackiego w dawnym Zwiahlu

W dniu, 5 września br. już po raz dziewiąty w Polsce i w całym świecie odbyła się akcja Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowogród Wołyński po raz piąty dołączył się do tej wspaniałej akcji. Tym razem wspólnie, na tarasie widokowym, czytaliśmy słynną „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W Czytaniu wzięli udział uczniowie i absolwenci Polskiej Szkółki Sobotniej im. J. Jakubowskiej, członkowie Polskiego Stowarzyszenia im. J. Lublińskiego, uczniowie i nauczyciele Polskiego Domu w Żytomierzu, studenci Polskiego Klubu Studenckiego w Żytomierzu.

W swoim występie po przeczytaniu „Balladyny”, dr. Irena Perszko, Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu, bardzo trafnie zaznaczyła, że „te czytania narodowe, to już tradycja. A tradycje trzeba pielęgnować, zachowywać.

Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury. Dzięki temu nasza „polska rodzina” z wielką chęcią, zainteresowaniem gromadzi się każdego roku w Nowogrodzie-Wołyńskim wokół „czytań”, poznając żywą historię i kulturę”.

Czytanie Narodowe odbyło się w ramach projektu „Wielka Polska Rodzina realizowanego przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Wiktoria Szewczenko, Polskie Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego w Nowogród-Wołyńskim Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 8 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code