Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Narodowe Centrum Nauki wspiera przeprowadzenie badań archeologicznych w obwodzie winnickim

Narodowe Centrum Nauki wspiera przeprowadzenie badań archeologicznych w obwodzie winnickim

Celem tych prac jest identyfikacja i pełne rozpoznanie wybranych kurhanów, znajdujących się w górnych odcinkach rzek Murafa (dopływ Dniestru) oraz Rów (dopływ Bohu). Archeolodzy przebadali już jeden kurhan (we wsi Sloboda Noskowicka), a obecnie kończą badania kurhanu we wsi Iwińce.

W pracach bierze udział międzynarodowy zespół naukowców z Polski (z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Ośrodka Archeologii Gór i Wyżyn Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie) oraz Ukrainy (z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie oraz Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Kociubinskiego). Towarzyszą im studenci z Akademii Kijewo-Mohylańskiej oraz Donieckiego Uniwersytetu Narodowego.

Na zaproszenie prof. Marzeny Szmyt z Uniwersytetu Adama Mickiewicza miejsce wykopalisk odwiedził Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, który spotkał się z polskimi i ukraińskimi naukowcami.

Prace będą kontynuowane w następnych latach. Badania prowadzone są w ramach grantu nr 2017/27/B/HS3/01444, finansowanego przez polskie Narodowe Centrum Nauki.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 5 września 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code