Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Napisy w łacinie na gródeckich krawężnikach

Napisy w łacinie na gródeckich krawężnikach

Porządkując teren obok nowoczesnego muzeum w Gródku Podolskim (obw. chmielnicki) budowniczy znaleźli płytę z sentencją łacińską, która po II wojnie światowe służyła, jako krawężnik.

Miejscowy dziennikarz i krajoznawca Dmytro Poluchowicz twierdzi, że ta płyta pochodzi ze zniszczonego kościoła katolickiego lub ze starego grobowca rodzinnego na starym cmentarzu polskim.

– Kopaliśmy rów dla zainstalowania systemu komunikacji w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się chodnik. Na początku nie zdziwiliśmy się, że koparka zaczepiła stare krawężniki. Niby nic dziwnego? Krawężniki dodatkowo przykrywała warstwa cegły. Okazało się, że jeden z krawężników wieńczył napis w łacinie – mówił kierownik brygady budowlanej Jurii Gnatij.

– Nie mieliśmy wątpliwości, skąd pochodzi płyta – mówił kierownik wydziału kultury, narodowości, religii i turystyki Oleg Fedorow. – Myślimy, że pochodzi ze zrujnowanego w 1936 roku przez bolszewików kościoła Św. Stanisława, znanego na całe Podole dzięki cudownemu obrazowi Św. Antoniego z Padwy lub jest fragmentem starego nekropola, który znajdował się tuż przy kościele – dodał.

Faktycznie miejsce, gdzie stał kiedyś kościół katolicki i nowe muzeum, dzieli zaledwie 160 metrów. Do starego cmentarza jeszcze bliżej – 20 metrów. Starsi mieszkańcy miasta dobrze wiedzą, że dla wybudowania większości budynków w centrum Gródka wykorzystywano  kamień i cegłę z wysadzonych jednocześnie w jedną z nocy w 1936 roku trzech świątyń chrześcijańskich – kościoła Św. Stanisława (XVIII w.), Św. Anny (XVII w.) oraz cerkwi Św. Aleksandra (pocz. XX w.). Chodziły słuchy, że dla budowania nowych obiektów dla instytucji rządowych komuniści wykorzystywali także kamienie z mogił na cmentarzu polskim.

– Od razu rozesłaliśmy zdjęcie napisu na płycie specjalistom. Sentencja „Cernis pro” (możecie zobaczyć) prawdopodobnie odnosi się do jakiegoś grobowca – twierdził Oleg Fedorow.

Odnaleziona płyta zapewne trafi do nowego muzeum. To znalezisko ma znaczenie symboliczne – twierdzą sami budowlańcy. Mniej niż za dwa miesiące przed otwarciem muzeum przypomniały o sobie zniszczone zabytki Gródka Podolskiego.

Słowo Polskie na podstawie informacji credo.pro, 09.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code