Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Najwięcej mieszkań w Polsce wśród obcokrajowców kupują Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy

Najwięcej mieszkań w Polsce wśród obcokrajowców kupują Ukraińcy, Niemcy i Brytyjczycy

Fot. https://www.budimex-nieruchomosci.pl

W Polsce dzięki szybkiemu wzrostu gospodarki deweloperzy nie nadążają z budową nowych mieszkań. W 2017 r. do użytku oddano około 90 tys. lokali mieszkaniowych, czyli o 14 procent więcej niż w roku poprzednim. Wśród obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce trzeci raz z rzędu pierwsze miejsce zajmują Ukraińcy.

W 2017 r. osoby fizyczne niebędące Polakami nabyły niespełna 4,5 tys. mieszkań, co było wynikiem o 6 proc. wyższym niż rok wcześniej. Statystyki dotyczące nabyć mieszkań przez obcokrajowców nie rozróżniają rynków (wtórnego i pierwotnego), na których transakcje były dokonywane, ale upraszczając i zakładając, że dotyczyły one wyłącznie rynku pierwotnego, to udział obcokrajowców w rynku wyniósłby zaledwie 5 proc. Wynik ten jest nieistotny i niższy w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania zlokalizowane w Warszawie. W 2017 r. obcokrajowcy nabyli 1.047 lokali w stolicy, a więc o 5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Oznacza to, że udział rynku warszawskiego w zakupach mieszkaniowych zagranicznych osób fizycznych wyniósł 23 proc. vs 26 proc. rok wcześniej. W drugiej kolejności obcokrajowcy decydowali się na zakup lokali w Krakowie, gdzie dokonano 713 transakcji, tj. o 18 proc. więcej w skali roku. Na trzecim miejscu ponownie uplasował się Wrocław z wynikiem 462 sprzedanych mieszkań (+2 proc. r/r).

Wśród narodowości kupujących największą powierzchnię lokali mieszkalnych w Polsce trzeci raz z rzędu okazali się Ukraińcy. W 2017 r. obywatele Ukrainy nabyli mieszkania o powierzchni 70 tys. mkw., tj. o 16 proc. więcej r/r, podczas gdy popyt obcokrajowców wyniósł 264 tys. mkw. (+6 proc. w skali roku).

Wynika z tego, że Ukraińcy kupili 27 proc. powierzchni nabytej przez wszystkich obcokrajowców (osoby fizyczne), a więc o 3 pkt. proc. więcej w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wyliczając średnią wielkość mieszkania nabytego przez obcokrajowca (59 mkw., bez zmian r/r) dochodzimy do wniosku, że Ukraińcy nabyli w minionym roku w Polsce 1.191 mieszkań vs 1.023 w 2016 r.

Znaczenie Ukraińców na polskim rynku mieszkaniowym wzrosło wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, co w konsekwencji przyczyniło się do wzrostu liczby Ukraińców w Polsce. Ze statystyk NBP wynika, że w 2017 r. w Polsce przebywało średnio 900 tys. obywateli Ukrainy.

Kolejne miejsca wśród obcokrajowców zajmują Niemcy, Brytyjczycy, Białorusini i Francuzi.

Słowo Polskie na podstawie tekstu dziennik.pl, 28.07.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code