Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Najserdeczniejsze życzenia Kombatantowi w dniu urodzin!

Najserdeczniejsze życzenia Kombatantowi w dniu urodzin!

2 stycznia, swoje 93-lecie obchodził znany żytomierski Polak, kombatant Wojska Polskiego, prezes Stowarzyszenia Weteranów Wojska Polskiego Żytomierszczyzny, Pan Zygmunt Wengłowski.

W imieniu całej rodziny Pana Zygmunta, w imieniu studentów, zrzeszonych w żytomierskim Klubie Studenckim, składam mu najserdeczniejsze życzenia. Niech Pan Bóg chroni, pomaga we wszystkim, a zdrowie na co dzień będzie mocniejsze! Oraz tradycyjne 150 lat!

Pan Zygmunt, syn Adama i Pauliny urodził się w 1925 roku. Uczył się: 1-2 kl. szkoła polska, 2-3 kl. niemiecka, 4-7 kl. ukraińska. W 1941 r. ukończył pierwszy kurs technikum mechanicznego w Żytomierzu, gdzie go zastała wojna. Przeżył nowe porządki i niemiecką okupację.

Wiosną 1944 r. na ochotnika poszedł do Armii Polskiej. Został przydzielony do 13 PAS (pułk artylerii samochodowej) i został włączony do drużyny łączności plutonu kierowniczego pułku. W składzie pułku przez Bug, Chełm, Lublin, wzdłuż Wisły i działania bojowe pułku na Warecko-Magnuszewskim przyczółku (sierpień 1944 r.).

Tak po raz pierwszy zobaczył Polskę. Potem obserwował w pożarach i wybuchach Warszawę i był świadkiem nieudanej pomocy Warszawskim powstańcom przez Wisłę z rejonu Saskiej Kępy na Czerniaków, którą próbowały udzielić jednostki 3 Dywizji Piechoty (wrzesień 1944 r.). W końcu listopada skierowany na szkolenie do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej w Chełmie. Był podchorążym w plutonie szkolenia dowódców ciężkich dział samochodowych szkolnego dywizjonu (d-ca m-r Kalatin, szef sztabu k-n Marczenko, d-ca bat. szk. k-n Zubkow)…

W obecnej chwili Zygmunt prowadzi działalność polonijną, podróżuję. Uczestniczy w wielu przedsięwzięciach, organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, Dom Polski w Żytomierzu oraz przedsięwzięciach zorganizowanych przez inne organizacje polonijne.

mgr Walentyna Jusupowa, prezes Organizacji Obwodowej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, 06.01.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code