Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Najnowsza publikacja PWiN została poświęcona tematyce wojennej

Najnowsza publikacja PWiN została poświęcona tematyce wojennej

Exif_JPEG_420

Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu wydał pracę zbiorową „Wojna na Ukrainie Kijów – Warszawa: razem do zwycięstwa…”. Publikacja ukazała się pod redakcją dr. hab. Stanisława Stępnia.

We wstępie do książki Stanisław Stępień zaznaczył, że „w polskim społeczeństwie istnieje świadomość, że nie jest to tylko wojna Ukraińców. Jest to także nasza wojna. Na Ukrainie wciąż żyją Polacy, są tam zabytki polskiego dziedzictwa kulturowego, polskie cmentarze i kościoły. Rosjanie je niszczą. Wiemy też, że imperializm jest cechą rosyjskiej tożsamości. Wiemy, że gdyby Rosjanie zdobyli Ukrainę, to pójdą dalej. To dlatego państwo polskie od początku wojny wspiera Ukrainę, przyjmuje ukraińskich uchodźców, stara się, aby ukraińskie dzieci uczące się w Polsce nie zapominały, że są Ukraińcami. Polacy żyjący na Ukrainie z poświęceniem spełniają swój obowiązek wobec ojczyzny, ale wyjeżdża tam także wielu Polaków z Rzeczypospolitej. Walczą w armii ukraińskiej, a także u jej boku w legionach międzynarodowych. Walczą i będą walczyć, bo są przekonani, że każdy naród ma prawo do wolności i niepodległości. Nie zawsze rozumieliśmy się z Ukraińcami i nie zawsze potrafiliśmy uszanować własne racje. Teraz historia, choć bardzo tragiczna, daje nam szansę. Ale czy trzeba było aż tej wojny, aby Polacy i Ukraińcy zrozumieli jak są bliskimi sobie narodami, jak analogicznie pojmują wartości narodowe i ogólnoludzkie”.

Książka została poświęcona pamięci tych Polaków, którzy w roku 2022 oddali życie walcząc z rosyjskim agresorem o niepodległość Ukrainy

Projekt został zrealizowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą”(2022), przed Fundację Wolność i Demokracja.

Sergij Porowczuk, 29 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code