Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Nagrodzeni „Złotą Jodłą”

Nagrodzeni „Złotą Jodłą”

Jak zawsze w Dniach Miasta Winnicy, które w 2013 roku odbywały się 7-8 września, uczestniczyła także delegacja z polskiego miasta Kielc. Oprócz tradycyjnych imprez na poziomie władz samorządowych obydwu państw, goście z województwa świętokrzyskiego na czele z przewodniczącym RM Tomaszem Boguckim wzięli udział w uroczystej polskiej Mszy świętej, po której uhonorowali zespół artystyczny „Kwiat Podola” główną nagrodą w 40. harcerskim festiwalu w Kielcach – „Złotą Jodłą”.

Współpraca władz miasta Kielc z winnickim samorządem oraz miejscową polską wspólnotą trwa od wielu lat. Wsparcie stolicy obwodu świętokrzyskiego Podolacy odczuwają przez cały czas. Dzięki kielczanom w 2012 roku uruchomiono 1 klasę w polskiej niedzielnej szkole, kształcącą dzieci według polskiego programu edukacyjnego, na ulicy Sobornej pojawiła się tablica, upamiętniająca pobyt Marszałka Piłsudskiego w Winnicy, setki winnicczan każdego roku wyjeżdżają na Kielecczyznę by uczestniczyć w warsztatach artystycznych i obozach harcerskich.

Zobaczyć ceremonię nagrodzenia uczestników chóru „Kwiat Podola”, działającego przy Konfederacji Polaków Podola (prezes Jan Glińczewski), na niedzielną mszę do kościoła kapucynów przybyły rzesze parafian, wśród których było dużo także rodziców młodych chórzystów. Ksiądz-dziekan z Kielc, który celebrował uroczystą Mszę świętą, pochwalił miejscowych katolików za aktywny udział w liturgii, liczne uczestnictwo w sakramencie Komunii i odznaczył, że mogą oni służyć przykładem dla większości wiernych parafii w Polsce, którzy coraz to rzadziej chodzą do kościoła i rzadko uczestniczą w życiu religijnym swoich wspólnot parafialnych.

Niedzielną polską Mszę świętą upiększał śpiewem chór „Kwiat Podola” – winowajca całego zdarzenia. Po Eucharystii młodzież, uczestnicy zespołu, pojawili się przed oczami zebranych wiernych oraz gości z Polski we wspaniałych krakowskich strojach. „Złotą Jodłę” przekazał na ręce Jana Glińczewskiego Tomasz Bogucki – przewodniczący RM Kielc, honorowymi dyplomami zostali także odznaczeni Inna Siczkoriz oraz Helena Szwabska. W podziękowaniu za nagrodę, „Kwiat Podola” wykonał kilka utworów, zaczynając z sentymentalnego „Kraju rodzinnego” i kończąc wiązanką piosenek harcerskich. Każda z nich witana była gorącymi brawami.

Koncert mógł trwać jeszcze przez długi czas, ale w kościele miała zaczynać się kolejna Msza święta i dlatego impreza musiała dobiec końca.

Jak zawsze w uroczystościach z udziałem delegacji z Polski oraz konsula generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka znajdzie się czas na złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II oraz tablicą Józefa Piłsudskiego. Piękna wiązanka biało-czerwonych kwiatów na ulicy Sobornej jeszcze przez długi czas będzie przypominała winnicczanom o tym, że Polacy Winnicy są prężną i aktywną wspólnotą i godnie reprezentują swoje miasto rodzinne na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach artystycznych.

JW


Zdjęcia z wizyty kieleckiej delegacji do Winnicy

{morfeo 400}

oraz wideo

{youtube}9u_dSRv4gGg{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *