Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Nagroda Złotego Anioła dla Ołeha Sencowa

Nagroda Złotego Anioła dla Ołeha Sencowa

Fot. pravda.com.ua

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest Ołeh Sencow – we wrześniu uwolniony w ramach wymiany więźniów – osobiście odwiedził toruński festiwal i odebrał nagrodę Złotego Anioła, przyznawaną za „twórczą niepokorność”.

Dzień wcześniej ukraiński reżyser, pisarz i aktywista społeczny, były rosyjski więzień polityczny – dziękował w Warszawie wszystkim, którzy starali się o jego uwolnienie. Zaapelował o działania na rzecz uwolnienia innych więźniów politycznych w Rosji.

Podczas spotkania przypomniano mu słowa, które wypowiedział podczas procesu, w wyniku którego na podstawie fałszywych zarzutów został skazany na 25 lat. Sencow mówił wtedy: „najcięższy grzech to tchórzostwo, jestem gotowy na cierpienia i śmierć”.

W więzieniu Sencow napisał zbiór opowiadań o ludziach, których tam spotkał. „Im dłużej się siedzi w więzieniu, tym bardziej obojętnieje się na dramaty innych ludzi. Nasiąkłem cierpieniem ludzkim jak palacz nikotyną” – mówił.

Podczas głodówki Sencow prowadził dziennik, ukrywając go. Zostanie on opublikowany w przyszłym roku. „Słabo pamiętam, co pisałem. Nie mam zamiaru go redagować – tak wspomnienia będą prawdziwsze” – powiedział.

Słowo Polskie za: PAP, 25 października 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code