Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Nagroda Orła Jana Karskiego dla Pawła Adamowicza

Nagroda Orła Jana Karskiego dla Pawła Adamowicza

Fot. http://trojmiasto.wyborcza.pl

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego 14 stycznia podjęła decyzję, że w tym roku wyróżnienie trafi pośmiertnie do Pawła.

W niedzielę wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego napastnika, który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Miał 53 lata, z czego 20 lat spędził na stanowisku prezydenta Gdańska.  Sprawca zamachu nie przyznał się do popełnienia przestępstwa.

Towarzystwo przyznając Nagrodę Orała Jana Karskiego odeszło od własnej tradycji. Co roku wyróżnienie trafia do laureata 24 czerwca, kiedy przypadają urodziny Jana Karskiego. Jak jednak podkreśliło Towarzystwo przyznając wyróżnienie tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska wcześniej niż zwykle, organizacja chciała wypełnić założenie, które przyświecało jej powstaniu. Chodzi o słowa Karskiego, że nagroda jest przyznawana „dla tych, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować”.

Nagroda Orła przyznawana jest od 2000 roku. Przyznanie nagrody Adamowiczowi to drugi przypadek, kiedy Orzeł Karskiego przyznany został pośmiertnie. Po raz pierwszy pośmiertnie uhonorowano nim zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji demokratycznej Borysa Niemcowa.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 16 stycznia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *