Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Nagroda im. Sérgio Vieiry de Mello dla Serhija Żadana

Nagroda im. Sérgio Vieiry de Mello dla Serhija Żadana

Fot. krakow.tvp

Serhij Żadan, Glencree Centrum Rekoncyliacji i Pokoju z Irlandii i s. Michaela Rak otrzymali Nagrody im. Sérgio Vieiry de Mello przyznawane osobom i organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Nagrody 19. edycji tego wydarzenia wręczono 20 października podczas uroczystej gali w Willi Decjusza w Krakowie. W kategorii „Osoba” nagrodę odebrał zaangażowany w walkę o wolność Ukrainy Serhij Żadan, pochodzący z Charkowa ukraiński prozaik, poeta, eseista i tłumacz literatury pięknej.

„Polska Nagroda im. Sérgio Vieiry de Mello, Brazylijczyka, trafia dziś w ręce jego imiennika Serhija Żadana, Ukraińca, którego dokonania i życie są świadectwem postawy, jaką prezentował w swoim życiu de Mello” – podkreślił w laudacji Jan Piekło, przewodniczący kapituły nagrody. Zaznaczył, że wyróżnienie jest także hołdem dla ludzi, którzy w sytuacji agresji Rosji stają w obronie godności i wolności swojego narodu. „To także wyrażenie naszej solidarności z Ukrainą” – dodał.

Kapitula nagrody postanowiła również przyznać specjalną nagrodę honorową, którą w uznaniu szczególnych zasług dla praw człowieka otrzymała siostra Michaela Rak, zaangażowana w niesienie pomocy osobom chorym w Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, wysokiego komisarza ds. praw człowieka ONZ przyznawana jest corocznie osobom i organizacjom pozarządowym za ich szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

Walentyna Jusupowa, fot. krakow.tvp.pl, 24 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code