Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na Żytomierszczyźnie popularyzują turystykę wolontariacką

Na Żytomierszczyźnie popularyzują turystykę wolontariacką

We wsi Jaropowicze w obwodzie żytomierskim wolontariusze organizacji społecznej „Oleksandriwski skryżal” zorganizowali sprzątanie w pobliżu majątku Trzeciaków-Jenni.

„Sprzątanie obok siedziby Trzeciaków-Jenni w Jaropowiczach zorganizowaliśmy po raz trzeci. Zachowane budynki są całkowicie drewniane i powstały około 1880 roku. Ten kompleks statusu chronionego nie posiada, jednak my opracowujemy dokumenty ewidencyjne w celu otrzymania statusu pamiątki architektury. Takich drewnianych budynków w Ukrainie jest bardzo mało, ale nieporozumieniem jest to, że według posiadanych dokumentów to jest budynek dawnej szkoły, który nie jest użytkowany, co uniemożliwia nam uzyskanie funduszy na jego konserwację. Siedziba całkowicie autentyczna, wewnątrz są nawet częściowo zachowane okna wraz z ukuciami z XIX wieku, pod farbą znajduje się autentyczna płytka, a na sufitach znajdują się autentyczne obrazy” – mówi prezes organizacji społecznej „Oleksandriwski skryżal” (z siedzibą w m. Biała Cerkiew) Ałła Jur-Charidinian.

Według niej, tym razem wolontariusze ustawili tablicę informacyjną dot. siedziby, skosili trawę, wycięli krzaki wokół osiedla. Następnym razem planują oszklenie okien i zainstalowanie rur drenażowych. W taki sposób majątek starają się zachować i promować Jaropowicze wśród turystów. Jaropowicze to bardzo ciekawa wieś z kopcami scytyjskimi, pozostałościami cukrowni, szpitalem i szkołą ziemską wybudowanymi przez rodzinę Jenni. Obecnie na jego utrzymanie zbierają koszty, a takie działania są przykładem wolontariatu turystycznego.

Wieś Jaropowyczy od ІІ połowy XIX w. należała do Zygmunta Kotiuszyńskiego. Wybudował tutaj cukrownię i fabrykę cegielną. Wkrótce jednak zbankrutował. W czasach radzieckich w pałacu znajdowała się szkoła. W 2008 r. została ona przeniesiona do innego pomieszczenia.

Walentyna Jusupowa za Ukrinform, 15 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code