Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na ziemi ojczystej – kamieniecki „Vox cordis” koncertuje na Dolnym Śląsku

Na ziemi ojczystej – kamieniecki „Vox cordis” koncertuje na Dolnym Śląsku

25 stycznia 2014 roku na Dolnym Śląsku w Sycowie po raz dziewiąty odbył się Ogólnopolski Koncert Charytatywny „Rodacy-Rodakom” na rzecz Polaków, mieszkających na Kresach, w którym uczestniczyli zespoły z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Ukrainę, a dokładnie Winnicki Okręg Konsularny i region Podole miał zaszczyt reprezentować chór polonijny „Vox cordis”, działający przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim.

Pierwszy koncert z udziałem „Vox cordis” odbył się w sobotę 25 stycznia w Sycowie. Zespół z kresów I RP przywiózł ze sobą polskie pieśni ludowe i patriotyczne takie, jak „W moim ogródecku”, „Góralu, czy ci nie żal”, „Jak długo w sercach naszych”, „Kocham cię, Polsko” oraz kolędy. W programie sobotniego występu „Vox cordis” znalazła się także znana ukraińska piosenka „Szczedryk”. Akompaniament muzyczny chórowi zapewnił kwintet smyczkowy „Kamerata” z Kamieńca Podolskiego.

Następnego dnia w niedzielę „Vox cordis” zaśpiewał na Mszy Świętej w kosciele pw. Św. Piotra i Pawła w Sycowie, celebrowanej przez ks. biskupa ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego. Po Mszy nadarzyła się jeszcze jedna okazja by zaśpiewać kilka kolęd dla miejscowych parafian. Po południu odbył się koncert w Krośnicach, w którym „Vox cordis” też wziął udział, z chęcią dzieląc się śpiewem i miłością do polskich pieśni i kolęd z mieszkańcami Krośnic.

Brzmienie polskich ludowych i patriotycznych piosenek, duch polskości i odczucie Ojczyzny. To najważniejsze wrażenia i wspomnienia, które przywieźli ze sobą z Sycowa i Krośnic artyści z Kamieńca Podolskiego, uczestnicy XI Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Polaków na Kresach.

Wyrażamy serdeczne podziękowania organizatorom tego koncertu, tj. Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Panu Krzysztofowi Świderkowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców Panu Sławomirowi Kapicy, Wójtowi Gminy Krośnice Panu Mirosławowi Drobinie oraz każdemu, kto przyczynił się do organizacji i przeprowadzenia tak wspaniałych imprez.

Natalia Kolanowska,
kierownik chóru polonijnego „Vox cordis”
Kamieniec Podolski, bwp

Zdjęcia z występów Vox cordis na Dolnym Śląsku

{morfeo 515}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code