Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego Dolny Śląsk odwiedza grupa młodzieży z obwodu lwowskiego

Na zaproszenie Marszałka Cezarego Przybylskiego Dolny Śląsk odwiedza grupa młodzieży z obwodu lwowskiego

Fot. Biuro Prasowe UMWD

W dniach 15-22 lutego br. chłopcy w wieku 14-16 lat poznają bliżej Dolny Śląsk. W ciągu tygodniowego pobytu ukraińska młodzież najciekawsze zakątki i atrakcje naszego regionu. Wizyta młodzieży jest okazją do porozmawiania o ich potrzebach oraz możliwością do spojrzenia na całą sytuację z perspektywy młodego człowieka.

Do Polski przyjechała młodzież ze szkoły średniej o profilu wojskowym we Lwowie. Swój pobyt w Polsce rozpoczęła od spotkania z rówieśnikami z Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu „Husarz”. Goście odwiedzają Zamek Książ w Wałbrzychu, wrocławskie ZOO, Panoramę Racławicką i Hydropolis.

W spotkaniu z ukraińską i polską młodzieżą udział wziął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Jurij Tokar Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu. Wizyta uczniów ze szkoły we Lwowie, która trwa na Dolnym Śląsku, ma nie tylko zapoznać ich z regionem, ale może być także dla nich szansą na oderwanie się od bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie.

Od początku konfliktu za wschodnią granicą Dolny Śląsk z ogromnym zaangażowaniem wspiera walczącą Ukrainę. Pomoc odbywa się przede wszystkim na podstawie list przekazanych z regionów partnerskich Dolnego Śląska: Obwodu Kirowogradzkiego i Obwodu Dnipropietrowskiego. Dolny Śląsk aktywnie wspiera obywateli Ukrainy. Do tej pory Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 105 mln zł w ramach udzielanej Ukrainie pomocy humanitarnej. Przekazane zostały w pełni wyposażone karetki, pojazdy terenowe oraz busy, a także wysłane zostały na granicę polsko-ukraińską pociągi humanitarne Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewiozły 1500 obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną. To również pomoc wysyłana Ukrainie z Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej, który zorganizował Samorząd Województwa Dolnośląskiego, angażując we współpracę regiony partnerskie z Niemiec. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku Samorząd Województwa przekazał także na pomoc Ukrainie 23 mln zł, czyli 1 procent z budżetu województwa na 2023 rok.

Sergij Porowczuk za: tvsudecka.pl, 21 lutego 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code