Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Na Wołyniu ponownie pochowano szczątki ofiar Nazizmu i represji politycznych 1937-41

Na Wołyniu ponownie pochowano szczątki ofiar Nazizmu i represji politycznych 1937-41

Źródło - zik.ua23 września w obecności przedstawicieli Wojska Polskiego, biskupa Piotra Malczuka, Dominiki Siemińskiej z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskiego korpusu dyplomatycznego  we Włodzimierzu Wołyńskim pochowano ekshumowane wcześniej ofiary reżimu stalinowskiego i faszystowskiego z okresu 1937-1944. W dużej mierze byli to polscy cywile i żołnierze Wojska Polskiego, rozstrzelani po 17 września 1939 roku przez NKWD po okupacji sowieckiej na wschodnich terenach II RP.

Jeszcze w 2011 roku ukraińscy archeolodzy badali teren byłego zamku Kazimierza Wielkiego we Włodzimierzu Wołyńskim i dokonali makabrycznego odkrycia – zbiorowe mogiły ponad 2500 ludzi. Część ciał była ułożona podobnie jak w zbiorowych mogiłach w obozie w Majdanku i Oświęcimiu, co wskazywało na to, że byli rozstrzelani przez Niemców. Inna część była zamordowana przez NKWD. Na to wskazuje kaliber broni 7,62 mm i styl w jakim zabijano niewinnych ludzi – z zawiązanymi z tyłu rękami, strzałem w tył głowy.

– Tutaj w tej wspólnej zbiorowej mogile leżą Ukraińcy, Polacy, Żydzi i przedstawiciele innych narodowości. To symboliczne i tragiczne miejsce stało się symbolem ofiar totalitaryzmu – powiedział przed ceremonią pogrzebową dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Włodzimierz Wiatrowicz.

– Identyfikacja szczątków ofiar była prawie niemożliwa. W niektórych mogiłach były ubrania, w innych – już nie – relacjonuje wcześniejsze prace w wywiadzie dla ZIK.ua Dominika Siemińska.

W przeciągu ostatnich czterech lat polscy i ukraińscy naukowcy oraz archeolodzy odkopywali ciała kobiet, dzieci i mężczyzn. W miejscu, gdzie zrobili to makabryczne odkrycie przed wojną funkcjonowało polskie więzienie, które przejęło NKWD i zaczęło w jego pobliżu mordować Polaków. Później w ich miejsce przyszło gestapo i rozstrzeliwało Żydów.

23 września szczątki ekshumowanych we Włodzimierzu Wołyńskim ludzi pochowano we wspólnej mogile na Fedorowskim cmentarzu miasta. W liturgii wzięło udział duchowieństwo wszystkich chrześcijańskich konfesji.

Redakcja

GK

 

Zdjęcia z Włodzimierza Wołyńskiego

{morfeo 645}


{youtube}MzHWSR9STog{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code