Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Na Wołyniu odsłonięto pomnik rozstrzelanym przez Polaków

Na Wołyniu odsłonięto pomnik rozstrzelanym przez Polaków

Zdjęcie pobrane z darkwarez.plWe wsi Gończy Bród Kowelskiego rejonu na Wołyniu odsłonięto pomnik 58 Ukraińcom, którzy zostali ofiarami polsko-ukraińskiego konfliktu 1943-1944 lat.

O tym pisze UNIAN, zsyłając się na służbę prasową Wołyńskiej obwodowej administracji.

Pomnik poświęcili duchowni ukraińskiej cerkwi prawosławnej.

Zbudowanie we wsi pomnika zabitym Ukraińcom w czasie polsko-ukraińskiego konfliktu w 1943-1944 latach było przewidziane w Obwodowym programie uwieczniania pamięci ofiar wojny, politycznych represji i deportacji na 2011-2015 lata, potwierdzone decyzją Wołynskiej Rady Obwodowej od 13 maja 2011 roku.

Jak twierdzą pracownicy wołyńskiego archiwum obwodowego, stanem na 5 października 1940 roku we wsi Gończy Bród było 140 domów i mieszkało 759 człowiek. W czasie drugi wojny światowej niedaleko tej wsi, w uroczysku Zasmyki, rozmieszczała się kryjówka polskiej Armii Krajowej, skąd jej wojska dokonywały rajdy na ukraiński wsie. Napady Polaków na wieś Gończy Bród, jak podaje archiwum, zaczęły się w listopadzie 1943 roku i powtarzali się w styczniu i marcu 1944 roku. Krwawy dla mieszkańców tej wsi okazał się styczeń 1944, kiedy na święto Chrztu Pańskiego oddział Armii Krajowej, wtargnąwszy w wieś ograbił , zniszczył do 40 gospodarstw i rozstrzelał więcej niż 60 człowiek.

Pojawienie się owego pomnika niezbyt pozytywnie zostało odebrane przez Polskę oraz miejscową ukraińską Polonię. Ostatni twierdzą, że lepiej było by wybudować wspólny pomnik ofiar z obydwu stron, który służył by mostem pojednania w sprawie rzeźi wołyńskiej. Tym bardziej, że polskie archiwa i świadkowie wydarzeń 43-44 roku ubiegłego wieku twierdzą, że bojówki OUN-UPA sami dokonywały działań zaczepnych, a akcje polskie miały charakter odwetowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code