Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Na warsztatach dziennikarskich w Krakowie

Na warsztatach dziennikarskich w Krakowie

Na warsztaty dziennikarskie do Krakowa i Krynicy wyruszyła 14-osobowa grupa dziennikarzy polonijnych mediów z Ukrainy. Ze Lwowa, Stanisławowa, Ługanska, Winnicy a nawet Berdyczowa – to tylko część miast, przedstawiciele których mieli okazję w znakomitych warunkach podwyższać poziom swojej wiedzy zawodowej, nawiązać nowe znajomości i odwiedzić redakcje takich polskich gigantów medialnych jak ONET.PL czy Tygodnik Powszechny.

2 września we Lwowie o 11.00 na dziennikarzy już czekał komfortowy bus, granicę przekroczono w Szeginiach-Medyce i już pod wieczór zabytkowy Kraków przywitał nowych gości smacznym posiłkiem w hotelu Start.

Warsztaty dziennikarskie, zorganizowane przez Instytut Studiów Wschodnich oraz gazetę Kurier Galicyjski połączyli w sobie jak zwiedzanie Krakowa i okolic, tak i bezpośrednie lekcje w zakresie rytoryki i wykorzystania nowoczesnych środków telekomunikacyjnych w codziennej pracy dziennikarskiej na Ukrainie. Supernowoczesny gmach portalu ONET.PL, przypominający raczej kafejkę internetową, mocno kontrastował z wypełnioną książkami redakcją katolickiego czasopisma Tygodnika Powszechnego a podziemia kopalni Wieliczka i Rynek z Kościołem Mariackim w Krakowie nawiązywali do dziejów historii Polski gdy supernowoczesne centrum rekreacyjno-sportowe w Wieliczce prezentowało postęp gospodarczy w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej oraz realizowanie ambitnych planów młodego burmistrza i wójta gminy Artura Kozioła.

Ukraina to duże państwo, skupiska osób polskiego pochodzenia są porozrzucane od Mościsk do Symferopola. Dziennikarze mediów polonijnych rzadko mają okazję spotkać się i spędzić razem kilka dni. A na warsztatach w Polsce daleko od rodzin i problemów w pracy wszystkie ukraińskie sprawy oddalają się na drugi plan. Wśród żartów i spędzania czasu przy kawie i herbacie rodzą się realne wspólne projekty, dziennikarze oferują sobie nawzajem pomoc w różnych aspektach swojej pracy i robią najważniejsze – zakładają kamień wspólnej polityki medialnej w miejscach swojego zamieszkania.

Galicję prezentował Kurier Galicyjski – największe polskie czasopismo na Ukrainie, w związku z czym i najwięcej było dziennikarzy właśnie z redakcji tej gazety, Wołyń – Monitor Wołyński, Wschód – czasopismo Wieści Polonijne, Podole i Wschodnie Polesie – gazeta Słowo Polskie, portal polonijny WIZYT.NET oraz Polskie Radio Berdyczów. Ze stolicy Ukrainy przyjechał pan Stanisław Panteluk – redaktor Dziennika Kijowskiego, który zadziwił wszystkich swoim poziomem wiedzy i poczuciem humoru.

Pierwsze dwa dni minęły jak jedna chwila, przed dziennikarzami polonijnymi kolejne zadanie – udział w XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy z panelami, konferencjami i, oczywiście, nowymi znajomościami z ludźmi z całego świata.

Zdjęcia z pierwszych trzech dni pobytu polonijnych dziennikarzy w Polsce

{morfeo 175}

oraz wideo

{vimeo}48840002{/vimeo}

{vimeo}48841564{/vimeo}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code