Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Na Ukrainie powstanie nowy IFOR?

Na Ukrainie powstanie nowy IFOR?

Fot. tvn

24 marca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt NATO. “Ze strony Polski jest apel, aby na terenie Ukrainy zorganizować misję pokojową Organizacji Narodów Zjednoczonych lub NATO” – tak skomentował wyjazd przedstawicieli Polski do Kijowa szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki.

Terlecki wyjaśnił, że to apel najwyższych polskich władz. – Myślę, że teraz odbędzie się na ten temat poważna dyskusja i zostaną podjęte odpowiednie decyzje – stwierdził.

Terlecki przypomniał przy tym, że na forum ONZ decyzje zapadają większością. – A Rosja ma prawo weta i z pewnością taki pomysł by zablokowała, więc trzeba szukać innych rozwiązań – mówił. – Z drugiej strony pamiętajmy, że to propozycja misji pokojowej, więc myślę, że można by znaleźć do takiego pomysłu komplet głosów członków NATO – dodał. Nawiązał tu do tego, że Rosja nie należy do Sojuszu.

– Zajmiemy się konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, naszym silnym wsparciem dla Ukrainy oraz dalszym wzmocnieniem odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na nową rzeczywistość dla naszego bezpieczeństwa – zapowiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Podobne rozwiązanie wykorzystano na terenach objętej wojną Jugosławii w latach 1996-2000. Wówczas w misję pokojową włączyło się blisko 15 krajów NATO i 15 krajów spoza Bloku Północnoatlantyckiego.

Słowo Polskie, mw. za: tvn24, 17 marca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code