Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Na terenie fortu w Tarakanowie posprzątano groby polskich żołnierzy z 1920 roku

Na terenie fortu w Tarakanowie posprzątano groby polskich żołnierzy z 1920 roku

W słoneczny letni dzień 14 czerwca 2022 wsiadłem na rower i przyjechałem rano na teren fortu w Tarakanowie pod Dubnem.

Celem wyjazdu było przywrócić porządek w pobliżu mogiły żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7-21 lipca 1920 roku.

Przy grobie Polaków skosiłem trawę, pozamiatałem śmieci wokół grobu, uporządkowałem teren. Następnie złożyłem kwiaty i zapaliłem znicze.

Na terenie fortu znajduje się wiele nieznanych grobów polskich żołnierzy, którzy brali udział w walkach z bolszewikami. W pamięć o nich na gałęziach drzew zawiązałam biało-czerwone wstążki.

Podczas sprzątania grobu podeszli do mnie Ukraińcy z Charkowa ,którzy teraz tymczasowo mieszkają w Równem. Zapytali mnie, co to za grób, a ja opowiedziałem im o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w lipcu 1920 roku.

Bardzo interesujące było dla nich uzyskanie ode mnie informacji historycznych. Trzeba pamiętać i uhonorować polskich bohaterów, którzy 101 lat temu razem z Ukraińcami walczyli w bitwach z bezbożną inwazją bolszewików.

Cześć ich pamięci ! A dzisiaj musimy się zmobilizować siły przeciwko współczesnym imperialnym zagrożeniom ze wschodu.

Sergij Porowczuk, 15 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code