Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Na Świętej Doroty – śniegu po płoty!

Na Świętej Doroty – śniegu po płoty!

6 lutego Kościół Katolicki obchodzi święto Świętej Doroty. Starsi ludzie mówili: „Na Świętej Doroty – śniegu po płoty!”

Drodzy nasi Rodacy i Przyjaciele!

Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie imienia Romana Damiana Sanguszki serdecznie wita wszystkich parafian kościoła św. Doroty w Sławucie z wielkim świętem: odpustem parafialnym i 200 letnią rocznicą od momentu rozpoczęcia budowy naszej cudownej, pięknej świątyni, ufundowanej przez sławną rodzinę książąt Lubartowiczów-Sanguszków w latach 1822-1845.

Wiele artykułów powstało w ostatnich latach na stronach czasopisma pt „Słowo Polskie” i nie tylko, w których było napisano o Erazmie i Klementynie Sanguszkach – fundatorach unikatowego zabytku pod względem historycznym i artystycznym, o ich córce – księżniczce Dorocie, która zmarła w dość młodym wieku, oraz w imieniu duchownej patronki której nasza świątynia otrzymała swoją własną nazwę – Kościół pw. Św. Doroty.

Także powstało dość dużo materiałów o księżach, którzy tu pracowali i w taki sposób dołączyli się do przetrwania i istnienia kościoła w Sławucie, a także w jej okolicach.

To jest nasza historia. Przez te 200 lat wiele się wydarzyło; budowa, rozwój, rozkwit, upadek, rujnacja, niszczenie, odzyskanie i odnowienie świątyni, która, będąc świadkiem długoletniej historii, wytrwała i nadal służy ludziom i Bogu, jednoczy w swoich ścianach nie tylko Polaków, ale i wszystkich chętnych.

Chcemy również przywitać i podziękować wszystkim osobom duchownym, którzy pracowali i pracują w naszej parafii teraz! Wiernym i wszystkim tym, którzy na różny sposób podtrzymywali i podtrzymują kościół mimo wszystkich trudności!

Niech dobry Bóg sam będzie nam wszystkim nagrodą!

Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie
imienia Romana Damiana Sanguszki.

Sławuta 6 lutego 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *