Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na śpiewająco w Kalwarii Pacławskiej

Na śpiewająco w Kalwarii Pacławskiej

27 i 28 stycznia 2018 r. wzgórze Kalwaryjskie tętniło życiem, w Kalwarii Pacławskiej, we franciszkańskim sanktuarium, odbył się III Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek.

Około 150 wykonawców – uczestników Festiwalu przyjechało z różnych stron Polski aby śpiewem i muzykowaniem oddać cześć Jezusowi Chrystusowi.

W pierwszym dniu występowały zespoły folklorystyczne i instrumentalno-wokalne podzielone na różne kategorie wiekowe. W drugim dniu byli to soliści i duety, którzy przybyli z okolicznych miejscowości, m.in. z Rzeszowa, Przemyśla, Huwnik, Kuźminy, Korczowej, Fredropola, a także duet z Wrocławia oraz po raz pierwszy wokaliści z Ukrainy.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem ministra prowincjalnego o. Mariana Gołąba. Zaraz po zakończonej Eucharystii na scenie pojawili się pierwsi uczestnicy. Podobnie jak w pierwszy dzień, kolejne też  rozpoczynały się Mszą Świętą.

Po Mszy Świętej o godz. 11.00 sprawowanej pod przewodnictwem J.E. Księdza Abpa  Adama Szala  rozpoczęły się festiwalowe przesłuchania. Najmłodsi 6-letni i najstarsi 87-letni uczestnicy, stanęli ramię w ramię, aby głosić wszystkim, że „Bóg się rodzi, moc truchleje”! Na twarzach wszystkich wykonawców – począwszy od solistów, poprzez zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, duety i zespoły folklorystyczne – gościła radość, serdeczność i przekonanie, że  biorą udział w dobrym przedsięwzięciu.

Po przesłuchaniu niemal 150 wykonawców jury miało trudne zadanie: wyłonić spośród tylu znakomitych wykonawców, tych najlepszych nagrodzonych.

Po raz pierwszy w Festiwalu wzięli udział wokaliści zespołu dziecięcego „Płoskirowskie dzwoneczki”, działającego przy Chmielnickim Miejskim Związku Polaków – 7-letni Michał Letawin,  w kategorii najmłodszych wykonawców otrzymał nagrodę za III miejsce, 14-letni Zacharij Sawośko oraz 16-letnia Bożena Sawośko,  w swoich kategoriach wiekowych otrzymali wyróżnienia. Zadowolona z gościnnego przyjęcia przez braci Franciszkanów młodzież, została zaproszona na IV Festiwal Kolęd ,który odbędzie się w 2019 roku.

Jury miało trudne zadanie: wyłonić  spośród tylu znakomitych wykonawców, tych niewielu nagrodzonych. Duch Święty nie opuszczał jury i pozwolił na ustalenie jednomyślnej oceny.

Irena Letawina, zdjęcia o.Piotr Odój OFMConv, 04.02.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code