Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na Roraty, jak do szkoły!

Na Roraty, jak do szkoły!

Piękna tradycja Roratnich Mszy odrodziła się na Podolu wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Nawet w tych nielicznych kościołach na Podolu i Żytomierszczyźnie, gdzie jakimś cudem udawało się odprawiać nabożeństwa i Liturgię, Roraty nie były częstym zjawiskiem z powodu ryzyka narażenia  się na represje komunistycznej władzy.

Adwent 2013 roku wraca korzeniami do starych tradycji katolickiej Polski i zrzesza na Roratach szczególnie młodzież – nawet tą przedszkolną. W bardzo wczesnych godzinach porannych (w Winnicy Roraty zaczynaj się o 6.30) chociaż czasami i wieczorem, w kościołach rozbrzmiewają pieśni, treść których obejmuje tęsknotę za Jezusem oraz niecierpliwe oczekiwanie na Jego przyjście. Senne dzieciaki zapalają jeden od drugiego świeczki, szykują się w dwuszeregu i obchodzą w procesji kościół.

9 grudnia Msza Roratnia przypadła na poniedziałek. Na ten dzień także przypadła uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Licznie przybyli wierni także do kapliczki na Wiszence (pw. Świętego Ducha) w Winnicy, gdzie gościnny proboszcz o. Sergiusz Tobert w kazaniu wytłumaczył zebranym sens Niepokalanego Poczęcia oraz jak we współczesnym świecie powinien traktować katolik ten dogmat.

Noc zmieniła się w  poranek, najmniejsi uczestnicy Rorat otrzymali kolejne fragmenty układanki treści bożonarodzeniowej. Najbardziej wytrwali z nich, którzy uzbierają całość, na pewno doczekają się wspaniałych prezentów pod choinkę.

Red., bwp


Zdjęcia z festiwalu

{morfeo 476}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code