Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Na przełomie drugiej i trzeciej dekady lipca w Żytomierzu i Berdyczowie gościły delegacje z Polski

Na przełomie drugiej i trzeciej dekady lipca w Żytomierzu i Berdyczowie gościły delegacje z Polski

20 lipca 2020 roku delegacje polskiego rządu, Senatu RP i Ambasady RP w Kijowie odwiedzili Żytomierz złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu.

Wcześniej goście z Polski wzięli udział w uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie.

Minister Jan Dziedziczak oraz senatorowie Kazimierz Ujazdowski i Andrzej Pająk złożyli kosze biało – czerwonych róż w hołdzie nieżyjącemu Prezydentowi. Wraz z nimi kwiaty złożył Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, któremu towarzyszył Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński. W uroczystym upamiętnieniu Prezydenta licznie uczestniczyli przedstawiciele organizacji polskich z Żytomierza.

Reprezentanci części z tych organizacji spotkali się następnie z gośćmi z Polski w żytomierskim Domu Polskim. Podczas spotkania minister Jan Dziedziczak wyraził opinię na temat przedstawionych przez miejscowych Polaków problemów. Udzielił też wskazówek i rad. Wszyscy obecni mieli okazję przedstawić zakres własnej działalności i kompetencji. Ambasador Bartosz Cichocki podjął temat nauczania języka polskiego na Ukrainie.

Spotkanie miało charakter poznawczy, ale też twórczy, czemu sprzyjała aktywna wymiana myśli i doświadczeń. Nie zabrakło też wspomnień, gdyż niemal każdy z gości odwiedził już niegdyś Dom Polski w Żytomierzu.

Na koniec spotkania, zarówno goście z kraju, jak i przedstawiciele środowiska polskiego z Żytomierza podziękowali Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy za jego pracę na rzecz Polaków na Ukrainie.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 21 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *