Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Na Polaków z Donbasu czeka ewakuacja

Na Polaków z Donbasu czeka ewakuacja

Źródło - www.varianty.net Po dramatycznym apelu o pomoc, skierowanym przez osoby polskiego pochodzenia, mieszkające na terytoriach, okupowanych przez prorosyjskich terrorystów, do władz polskich, została podjęta decyzja o ewakuacji etnicznych Polaków do kraju przodków – na północ lub południe Polski.

Blisko 100 osób skorzysta z pomocy rządu polskiego. Zostaną one ewakuowane do Polski z okupowanych terenów obwodu donieckiego i ługańskiego – poinformował media pod koniec drugiej dekady grudnia konsul generalny RP w Charkowie Stanisław Łukasik – Polacy zostaną wywiezieni do końca roku z dwóch miast – Siewierodoniecka oraz Wołnowachi.Do Charkowa mają dotrzeć 29 grudnia. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów, potrzebnych dla wyjazdu za granicę, ci ludzie wyjadą do Polski.

Ewakuacja Polaków, którzy posiadają Kartę Polaka, lub mogą w inny sposób potwierdzić pochodzenie polskie, będzie możliwa dzięki realizacji specjalnego programu rządu polskiego, ogólna wartość której wyniesie ponad 1 milion Euro.

Razem z etnicznymi Polakami do Polski będą mogli wyjechać także ich rodziny, które też znalazły się w niebezpieczeństwie – bowiem bomby spadają na nich, jak deszcz – opowiedział konsul Łukasik.

Ewakuowani z Ukrainy zostaną zakwaterowani w specjalnym ośrodku na północy lub południu Polski. W przeciągu pół roku otrzymają oni dokumenty, zezwalające na pobyt w kraju, wezmą udział w zajęciach językowych oraz specjalistycznych warsztatach w celu przyszłego zatrudnienia się w polskiej gospodarce. Polska też udostępni uciekinierom mieszkania.

Jeżeli Polacy z Donbasu na przyszłość zechcą wrócić na Ukrainę, polski rząd z pewnością zapewni im taką możliwość, jeżeli zaś spodoba im się Polska, to będą mogli pozostać w tym kraju na zawsze.

Rzeczpospolita Polska jest jedynym krajem, który uruchomił program z ewakuacji swych rodaków z terenów okupowanego Donbasu. Ani Niemcy, ani Izrael nie zaproponowały etnicznym Niemcom i Żydom wyjazd z Ukrainy.

Słowo Polskie, 20.12.14 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code