Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Na Podolu świętowano 1000-lecie skalnego klasztoru w Ladowie

Na Podolu świętowano 1000-lecie skalnego klasztoru w Ladowie

Zdjęcie pobrano z http://www.orthodox.vinnica.uaMęski prawosławny cmentarz w Ladowie jest perełką wśród atrakcji turystycznych Podola. Został on założony przez jednego z pierwszych prawosławnych mnichów – Anatolia Peczerskiego w 1013 roku podczas jego podróży z Kijowa na górę Afon w Grecji.

15 września ponad 10 000 prawosławnych z całej Ukrainy wzięło udział w świętowaniu 1000-lecia założenia męskiego skalnego klasztoru w Ladowie (rejon Mogylewski, na granicy z Mołdawią).

Świąteczną atmosferę zepsuł deszcz, z którym musieli się zmagać pielgrzymi podczas 8-kilometrowej pieszej wycieczki na brzeg Dniestru. 
Liturgia rozpoczęła się o godzinie 09.00. Ani prezydent, ani arcybiskupowie kijowskiego patriarchatu przez warunki pogodowe nie mogli wziąć udział w uroczystościach.

Ogólnie ponad 10 000 osób, w tym i duchowieństwo z Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Mołdawii uczestniczyli w uroczystościach 1000. jubileuszu klasztora w Ladowie.

W świątecznym koncercie wziął udział chór ze Swiato-Preobrażeńskiego soboru w Winnicy oraz liczne zespoły artystyczne obwodu winnickiego.

Redakcja, zdjęcia orthodox.vinnica.ua, 20minut.ua


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *