Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Na krańcach Podola żyje pamięć o Wielkim Hetmanie

Na krańcach Podola żyje pamięć o Wielkim Hetmanie

Członkowie Kulturalno-Oświatowej Organizacji „Polonia-Podole”, działającej w Mohylowie Podolskim, po raz kolejny uczcili pamięć o Wielkim Rodaku – hetmanie Stanisławie Żółkiewskim, który zginął niedaleko Dniestru i obecnych granic obwodu winnickiego.

W dniu 26 listopada 2017 r. przy sprzyjającej pięknej jesiennej pogodzie Polacy udali się do Berezowki w Mołdawii, aby oddać hołd hetmanowi w miejscu jego bohaterskiej śmierci.

Właśnie tutaj 10 października 1620 r. podczas odwrotu spod bitwy pod Cecorą, zaledwie kilka kilometrów od granicy z ówczesną Rzeczypospolitą sędziwy hetman został zabity przez tureckich janczarów.

Miejsce śmierci hetmana uczcił jego syn Jan, który w 1621 r. wzniósł w Berezówce  ponad obelisk wykonany z wapienia o wysokości ponad 8 metrów, zwieńczony półtorametrowym metalowym krzyżem i  ozdobiony tablicą ze łacińskim cytatem „Quam dulce et decorum est pro patria mori.” („Jakże słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę.”)

Pomnik w pierwotnym wyglądzie przetrwał aż do 1868 r. Dzięki staraniom Polaków został odbudowany w 1912 r., a w roku 2003 obelisk poddano gruntownej konserwacji dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz środkom przyznanym przez Senat RP. W tym samym roku pomnik został poświęcony przez Prymasa Polski Józefa Glempa. Obecnie odbywają się tam regularne uroczystości patriotyczne Polaków mieszkających w Mołdawii.

Nasza organizacja polonijna również nie zapomina o tym miejscu. Kilka razy w roku wybieramy się do Berezówki, aby złożyć pod pomnikiem białe i czerwone kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się w intencji duszy hetmana.

Emilia Cwietkowa, prezes Kulturalno- Oświatowej Organizacji „Polonia-Podole” w Mohylowie Podolskim, 07.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code