Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Na Białorusi odbyły się uroczystości z okazji 273. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

Na Białorusi odbyły się uroczystości z okazji 273. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki

Fot. radiomaryja.pl

Z okazji 273. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim odbyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające.

W czasie tradycyjnych uroczystości ambasador RP na Białorusi Artur Michalski nazwał Kościuszkę „wielkim synem Rzeczpospolitej, który kochał swą ojczyznę i walczył o jej wolność”.

– Po świecie rozsianych jest jego wiele pomników, że przypomnę tutaj tylko trzy: przed królewskim zamkiem krakowskim na Wawelu, przed Białym Domem w Waszyngtonie i tutaj w Mereczowszczyźnie –  powiedział szef polskiej dyplomacji na Białorusi.

Uroczystości z udziałem dyplomatów z Polski, USA, Ukrainy i lokalnych władz odbyły się w Mereczowszczyźnie w obwodzie iwacewickim, na terenie poświęconego Kościuszce muzeum, które powstało na miejscu dawnego dworku jego rodziny. Poprzedziła je msza św. w kościele w pobliskim Kosowie.

Podczas spotkania złożono kwiaty pod pomnikiem Kościuszki, który został w ubiegłym roku odsłonięty dzięki inicjatywie społecznej i internetowej zbiórce pieniędzy.

W ramach obchodów rocznicy urodzin otwarta została poświęcona Kościuszce wystawa „Syn swojej ojczyzny”, zorganizowana przez konsulat generalny RP w Brześciu, Stowarzyszenie Społeczne „Źródła Twórczości” z Brześcia oraz „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki”.

Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi, Litwie i we Francji.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 6 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code