Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » My piszemy… po polsku!

My piszemy… po polsku!

140 żytomierzan wzięło udział w dyktandzie „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy…po polsku!”, które odbyło się 15 listopada na Politechnice Żytomierskiej.

Dyktando języka polskiego, poświęcone 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się jednocześnie we wszystkich głównych miastach Ukrainy: Lwowie, Czerniowcach, Winnicy, Kijowie, Żytomierzu, Łucku, Chmielnickim, Odessie, Dniepropietrowsku, Charkowie, a także Drohobyczu, Kowlu, Chersoniu, Krzywym Rogu, Nikopolu, Gródku Podolskim i Kirowogradzie.

W żytomierskim Dyktandzie wzięło udział 140 uczestników – nie tylko mieszkańców miasta ale także gości z innych miejscowości z całego obwodu. Przeważnie była to młodzież szkolna i studencka, której nadarzyła się okazja do sprawdzenia swojego poziomu wiedzy ze znajomości języka polskiego. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a najstarszy – 54.

Dyktando rozpoczęło się punktualnie o dwunastej. Organizatorzy przywitali wszystkich, którzy zdecydowali się w sobotę zmierzyć z trudnym tekstem (poziom B2). Przedstawili oni zasady organizacyjne i przeczytali skrócony regulamin. Z kolei polonista, Kazimierz Jaruszewski zaapelował do uczestników o nieściąganie z kartek sąsiadów.

Ważny jest nie sam fakt napisania dyktanda, a forma jego przeprowadzenia. Odszukaliśmy dla uczestników tekst na temat niepodległości RP, polskiej historii, – opowiada gość z Polski, sekretarz zarządu Fundacji „Wolność i Demokracja“ Robert Czyżewski – Uczestnicy poświęcili swój wolny czas, wolny dzień, uważam, że z korzyścią. Według Czyżewskiego – język polski jest trudny, lecz ciekawy w nauce. Jego zdaniem, takie akcje, jak Dyktando, sprzyjają usprawnieniu komunikacji językowej oraz przezwyciężeniu słownych barier.

Nie wszyscy uczestnicy uważali, że tekst był trudny, niektórzy piszący Dyktando powiedzieli po jego zakończeniu, że tekst o „Piłsudskim i Dmowskim“ był dość łatwy.

Po sprawdzeniu tekstów organizatorzy ogłosili nazwiska zwycięzców. „Mistrzem Języka Polskiego“ został Mirosław Szynkarenko. Tytuł „I Wice-mistrza“ zdobyła Olena Wozniuk, a „II Wice-mistrza“ – Daria Sycyńska.

Nagrody oraz dyplomy wręczył „Mistrzom” podczas oficjalnej ceremonii Robert Czyżewski oraz Mirosława Starowierowa, koordynator projektu w Żytomierzu, prezes organizacji „Związek Nauczycieli Polskich Żytomierszczyzny“.

Witamy zwycięzców i życzymy owocnej pracy na niwie polskości! Tak trzymać!

Inicjatorem i głównym organizatorem Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego jest Fundacja „Wolność i Demokracja”, realizująca projekt „Biało-Czerwone ABC” dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Ania Denysiewicz

GK


{morfeo 686}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *