Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Muzyka Chopina pod otwartym niebem Radomyśla

Muzyka Chopina pod otwartym niebem Radomyśla

Źródło - InternetW dniu 14 czerwca 2014 roku odbył się pierwszy festiwal muzyki fortepianowej pod otwartym niebem w pięknej scenerii zamkowego parku w Radomyślu.

Inicjatorami imprezy wystąpili Olga Bohomolec i Polski Instytut w Kijowie. Festiwal, który rozpoczął się minutą ciszy za ofiar terrorystów na wschodzie Ukrainy, zaszczycił swoją obecnością Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

Przed gośćmi, którzy przyjechali ze stolicy i innych miast Ukrainy wystąpili wspaniali pianiści, także z Polski – Piotr Szychowski (jeden z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia), Inna Poroszyna (solistka Filharmonii Narodowej Ukrainy), Larysa Deordijewa (laureatka konkursów imienia Lysenka, solistka Filharmonii Narodowej Ukrainy).

Sceną koncertową służył stylowy namiot wśród pięknej zieleni i drzew na wyspie zamkowego parku.

– Idea festiwalu pojawiła się 15 lat temu, kiedy miałam okazję być w Warszawie. Tam w jednym z parków byłam świadkiem podobnej imprezy pod gołym niebem, wywarła ona na mnie niesamowite wrażenie. Przez piętnaście lat marzyłam o zapoczątkowaniu takiego festiwalu na Ukrainie aby cieszyć się muzyką wielkiego kompozytora w otoczeniu pięknego parku pod otwartym niebem — powiedziała Olga Bohomolec i podziękowała wszystkim za pomoc w organizacji festiwalu.

– Muzyka Chopina pokazuje, że sztuka nie ma granic i ludzie mogą wokół niej się jednoczyć. Polska od samego początku, od Majdanu wspiera Ukrainę, która teraz walczy o prawo do demokratycznej przyszłości — powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Jarosław Godun.

Najmłodszym uczestnikiem festiwalu był 7- letni Anton Lawik-Proniuk, uczeń pierwszej klasy w muzycznej szkole Fastowa. Już w tak młodym wieku wykonuje on skomplikowane utwory Chopina i Bacha, które zwykle są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych muzyków.

— Spotkaliśmy się z Antonem przypadkiem — opowiada o historii znajomości z młodym ukraińskim talentem Olga Bogomolec. Przyjechał on z rodzicami do muzeum i poprosił, aby mógł zagrać coś dla nas na pianinie. Pracownicy zamku byli pod wrażeniem jego gry i powiedzieli, że jest niezwykle utalentowanym dzieckiem. Dlatego Anton też dostał zaproszenie na festiwal.

Po koncercie w Radomyślu Piotr Szychowski, dla którego był to drugi pobyt na Ukrainie, podzielił się wrażeniami z imprezy:

– W Radomyślskim zamku panuje serdeczna i ciepła atmosfera, wykonywałem tylko utwory klasyczne dlatego jestem mile zaskoczony, że słuchacze z Ukrainy tak ciepło i serdecznie odebrali tą muzykę. Organizacja festiwalu jest na bardzo wysokim poziomie.

Podczas festiwalu wszyscy uczestnicy mieli okazję odwiedzić na terenie zamku w Radomyślu Muzeum ukraińskiej i domowej ikony (jedyne podobne muzeum na świecie), zawierające zbiory ponad 5000 unikatowych obrazów z całej Ukrainy. Ciekawym miejscowym zabytkiem jest także „papiernia”, gdzie uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć na własne oczy jak kiedyś wytwarzano papier.

Organizatorzy koncertu zapewniają, że festiwal będzie odbywał się corocznie w każdym drugim tygodniu czerwca.

Anna Denysiewicz, autor zdjęć – Alina Dębicka, bwp


 

Zdjęcia z imprezy

{morfeo 601}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *