Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Mustafa Dżemilew upomina się o prawa Krymskich Tatarów

Mustafa Dżemilew upomina się o prawa Krymskich Tatarów

Źródło - ua.korrespondent.netPrzedstawiciel prezydenta ds narodu krymskotatarskiego Mustafa Dżemilew nawołuje do nadania tej mniejszości etnicznej specjalnego statusu „narodu rdzennego” oraz uchwalenia odpowiedniego ustawodawstwa.

Były lider Medżlisu przypomniał, że 20 marca Rada Najwyższa uchwaliła apel o gwarancjach dla Krymskich tatarów, jako obywateli państwa ukraińskiego. Wystąpiła w nim wzmianka o „rdzenność” tego narodu. Nie zważając na to, że po uchwaleniu tego dokumentu minęło ponad 9 miesięcy, zapisane w niej rekomendacje dotychczas nie zostały zrealizowane.

Od początku okupacji rosyjskiej półwyspu krymskiego wyjechało stamtąd blisko 10 tysięcy Krymskich tatarów. Pozostałych okupacyjne władze rosyjskie potraktowały jako wrogów i zastosowały wobec nich szereg represji – od przeszukiwań domów i zabierania książek religijnych, do przejęcia siedzib Medżlisu.

Jeżeli ukraiński parlament nada specjalne preferencje dla Krymskich Tatarów, może to stać się precedensem dla upominania się o „rdzenność” także przez inne mniejszości, zamieszkujące Ukrainę – polską, rosyjską, białoruską i innych.

Słowo Polskie, 24.12.14 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code