Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Msza Katyńska oraz akademia w katedrze żytomierskiej

Msza Katyńska oraz akademia w katedrze żytomierskiej

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie z Kapelanią Polską w Żytomierzu zorganizował uroczystości katyńskie w żytomierskiej katedrze św. Zofii. Patronat honorowy nad tą ważną inicjatywą objął Konsulat Generalny RP w Winnicy.

W symboliczną datę rocznicy mordu katyńskiego i tragedii smoleńskiej Polacy Żytomierza zebrali się w kościele, aby uczestniczyć we Mszy św. w intencji ofiary zbrodni i zbrodni stalinowskich, a także za ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Ukraina zaznała też strasznej zbrodni komunistycznych władz Związku Radzieckiego, które rozstrzelały dziesiątki tysięcy polskich oficerów w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Bykowni pod Kijowem.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz katedry żytomierskiej ks. kanonik Wiktor Makowski, w koncelebransie ks. Andrzeja Baczyńskiego, oficjału sądu biskupiego, salezjanin i ks. Jarosław Giżycki, kapełan Polaków na Żytomierszczyźnie , chrystusowiec. We mszy wzięli udział przedstawiciele władz: pan Aleksander Piwowarski z Obwodowej Administracji Państwowej, pani Olga Paszko z żytomierskiej Rady Miejskiej, Generalny Konsul RP w Winnicy pan Tomasz Olejniczak, prezes Żytomierskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie – pani Wiktoria Laskowska-Szczur, prezesi organizacji polskich.

Po Mszy św. zabrzmiał wzruszający Koncert-Requiem w wykonaniu żytomierskich zespołów artystycznych i młodzieży, która deklamowała okolicznościowe wiersze. Koncert przygotował Żytomierski Oddział Związku Polaków na Ukrainie. W koncercie wzięły udział Zasłużone dla kultury polskiej zespoły „Koroliski”, „Dzwoneczki”, „Malwy” oraz solistki Katarzyna Bakalczuk, Halina Dowbysz, Irena Nawojewa.

Wykład pani dr Inny Diaczenko pt. „Katyńska tragedia: patriotyzm, heroizm, męczenstwo” oraz prezentacja multimedialna przybliżyła tragedię Zbrodni Katyńskiej i ukazała patriotyzm polskich i inteligencji.

Po koncercie dostojni goście i uczestnicy koncertu zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła I.

Uroczystości katyńskie w Żytomierzu są obchodzone od 2010 roku, będąc nie tylko okazją do przypomnienia o ofiarach zbrodni katyńskiej z roku 1940 lecz także o wszystkich ofiarach stalinowskich represji.

Wiktoria Laskowska-Szczur, 01.05.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code