Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Moniuszkowska jesień na Ukrainie

Moniuszkowska jesień na Ukrainie

Serię unikatowych w swoim rodzaju koncertów w ramach międzynarodowego projektu pt. „Moniuszko na różnych krańcach świata” zainicjowano na początku października 2018 r. na Ukrainie.

Po premierze w Kijowie i Żytomierzu, koncert „Moniuszko, >>Suka<< i Kozak” (pod takim tytułem, nawiązującym do odkrywania na nowo twórczości polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki oraz nazwy zabytkowego instrumentu) został zaprezentowany także w Winnicy.

6 października na Sali Winnickiej Filharmonii Obwodowej zgromadzili się miłośnicy polskiej muzyki klasycznej, przedstawiciele KG RP w Winnicy oraz polskich organizacji społecznych działających na Podolu, działacze kultury i sztuki.

„Moniuszko na krańcach świata” to inicjatywa Fundacji „POL CAN ART”, realizowana przy współpracy z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi oraz organizacjami polonijnymi. Kluczowym elementów imprez moniuszkowskich jest wspólne słuchanie, granie i śpiewanie utworów Stanisława Moniuszki. Jak zaznaczają sami organizatorzy –

„Chcemy aby Moniuszko był kompozytorem rozpoznawalnym na świecie, jak Chopin, Wieniawski, Paderewski czy Szymanowski”. W tym celu polscy i ukraińscy artyści przygotowali specjalny program, składający się z różnych aranżacji muzyki polskiego kompozytora z wykorzystaniem instrumentów etnicznych. Grę na jednym z takich instrumentów – „suce” zaprezentowała Maria Pomianowska z Polski. Na scenie Filharmonii towarzyszyli jej soliści Natalia Kowalenko, Elizawieta Lipitiuk, Aleksander Czajkowski-Gładysz, Wiktor Kowalski, pianista Jarosław Domagała oraz zespół ludowy „Ridni Naspiwy”, działający przy Filharmonii Narodowej Ukrainy.

Koncert w stolicy Podola rozpoczął Polonez Fis-Dur w wykonaniu Jarosława Domagały. Przed występami muzyków słowo powitalne wygłosili wice-konsul KG RP w Winnicy Agnieszka Góralska oraz prowadzący uroczystość Aleksander Czajkowski-Gładysz. Przedstawicielka polskiego konsulatu podziękowała miejscowej społeczności polskiej za liczne przybycie na koncert oraz wspomniała o innych inicjatywach państwa polskiego, skierowanych na promocję polskiej kultury poza granicami kraju. Trwający przez około dwie godziny koncert zebrał burzę oklasków. Szczególną popularnością cieszyły się kompozycje Moniuszki, wykonane w nietypowych aranżacjach.

Projekt „Moniuszko na różnych krańcach świata” jest objęty wsparciem Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.
Koncerty pt. „Moniuszko, >>Suka<< i Kozak” w listopadzie odbędą się także w Iwano-Frankowsku oraz Tarnopolu.

Redakcja, 7 października 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code