Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » św. Maria Goretti w Winnicy (uaktualnione)

św. Maria Goretti w Winnicy (uaktualnione)

14 kwietnia w kaplicy parafii Świętego Ducha na winnickiej Wiszence miało miejsce niezwykłe wydarzenie – od tego dnia na stałe w naszym mieście będą dostępne do modlitwy i adoracji relikwie św. Marii Goretti – najmłodszej świętej Kościoła, która w swoim krótkim życiu stała się wzorcem prawdziwej chrześcijanki, stając się patronką nastolatek, ofiar gwałtu, a co najważniejsze – wzorcem przebaczenia. Cierpiąc straszliwy ból fizyczny, mała Maria przebaczyła swemu napastnikowi, prosząc Boga, by Wszechmogący dał mu szansę trafić razem z Marią Goretti do nieba.

Msza, która zwykle zaczyna się o godzinie 17.00, rozpoczęła się z opóźnieniem ze względu na oczekiwanie na przyjazd biskupa Leona Dubrawskiego wraz z eskortą. Z powodu na fatalny stan ukraińskich dróg, oficjele nie mogli dojechać na czas z Kamieńca Podolskiego. Kapliczka, trzeszcząca w szwach pod naporem wiernych z kilku winnickich parafii, wśród których było dużo małych dzieci oraz młodzieży, nie była przystosowana do tak poważnej uroczystości. Jednak wszyscy cierpliwie oczekiwali  gości z bezcennym prezentem. Proboszcz ks. Sergiusz bezustannie wypatrywał samochodu z kurii. Dzieci natomiast po raz kolejny ćwiczyły popularne religijne pieśni.

Nareszcie o 17.30 w eskorcie kilku księży, wśród których znalazł się także i Don Giovanni, przedstawiciel Sanktuarium w Nettuno, gdzie znajduję się ciało św. Marii Goretti, biskup ordynariusz wkroczył do kaplicy. Mszę poprzedziło krótkie nabożeństwo z modlitwą do wszystkich świętych, a szczególnie do patronów młodzieży, w tym i św. Marii Goretti.

Biskup był mile zaskoczony dużą ilości dzieci. To właśnie do nich gość z Nettuno skierował kazanie o życiu i miłości do Boga 11-latki z małego włoskiego miasteczka, która wcześniej straciła ojca i musiała opiekować się czwórką rodzeństwa, w czasie, gdy matka zarabiała na utrzymanie rodziny. Kazanie, tłumaczone przez seminarzystę Redemptoris Mater, było także ciekawą i żywą lekcją języka włoskiego.  Don Giovanni opowiedział o trudnym losie włoskiej rodziny Gorettich żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, która w czasie kryzysu gospodarczego we Włoszech musiała przenieść się na południe kraju. W czasie epidemii malarii zmarł ojciec Marii, który był jedynym żywicielem rodziny.  Wyróżniająca się niezwykłą pobożnością, dziewczynka, zapewniła matkę, że potrafi zaopiekować się swoim rodzeństwem. Nieobecność matki wykorzystał Alessandro Serenilli, który wraz ze swoim ojcem też mieszkał w tym samym domu, co rodzina Gorettich. Próbował on zgwałcić Marię, a gdy próba gwałtu się nie powiodła, śmiertelnie ugodził dziewczynkę nożem. Wskutek odniesionych obrażeń Maria Goretti zmarła po 20 godzinach od zadania jej ran. Przed śmiercią zdążyła przebaczyć swojemu napastnikowi, który po 27 latach więzienia ujrzał we śnie swoją ofiarę, uwierzył w Boga i do końca dni pracował jako ogrodnik w klasztorze katolickim. Kościół zainteresował się postacią dziewczynki, gdy na grobie Marii zaczęły dziać się liczne cuda. Po 40 latach od beatyfikacji na placu św. Piotra, w obecności 50 tysięcy wiernych oraz matki Marii, dziewczynka z Nettuno została uznana za świętą. Od tego czasu setki tysięcy wiernych odwiedzają nadmorskie Sanktuarium, modląc się przy przeźroczystym grobie św. Marii Goretii.

Podczas Mszy św. do kaplicy wniesiono relikwie najmłodszej świętej Kościoła Katolickiego – włosy, kawałeczek ubrania oraz osobisty medalionik. Wszyscy obecni mieli możliwość krótkiej adoracji oraz ucałowania relikwii św. Marii Goretti. Relikwie te już na zawsze pozostaną w parafii Świętego Ducha, gdzie niedługo zakończą się prace przy budowie nowego kościoła, w którym zajmą one godne miejsce.

Biskup Leon podziękował wszystkim za tak liczne przybycie na niedzielną uroczystość. Proboszcz parafii ksiądz Sergiusz po włosku skierował słowa podziękowania do duchownego z ojczyzny Marii Goretti, a także do kurii diecezji kamieniecko-podolskiej, która w dniach 13 i 14 kwietnia 2013 roku organizowała dwie duże uroczystości, poświęcone tej świętej – w Kamieńcu Podolskim oraz Winnicy. Każdy wierny mógł także nabyć książki o życiu Marii Goretti, przeznaczone dla dzieci i dla osób dorosłych.

Jerzy Wójcicki, HP

Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 297}

oraz wideo

{youtube}4FnQKPfb0Y8{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code