Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Młodzież ze Sławuty w ramach „Lata z Polską” odwiedziła Niepołomice i Kraków

Młodzież ze Sławuty w ramach „Lata z Polską” odwiedziła Niepołomice i Kraków

Każdego roku młodzież ze Sławuty i okolic, która aktywnie uczestniczy w życiu polskiej wspólnoty rejonu, wyjeżdża na wakacje do Polski. Wycieczki do różnych miejscowości przybliżają uczniom miejscowej szkoły języka polskiego kulturę zachodniego sąsiada. Większość członków tych wyjazdów mają polskie pochodzenie, uczęszczają do kościoła i przez cały rok czekają na spotkanie z krajem przodków.

Tym razem gości z Podola (choć niektórzy twierdzą, że Sławuta leży na Wołyniu) przyjmowały małopolskie Niepołomice, znajdujące się nieopodal Krakowa. Delegacja, składająca się z członków niepołomickiego samorządu trzy lata temu już odwiedziła Sławutę i z burmistrzem Niepołomic Romanem Ptakiem zostały nawiązane przyjacielskie stosunki. Tym razem już Sławucczanie odwzajemnili się wizytą w Niepołomicach. Zakwaterowano gości z kresów na terytorium Młodzieżowego Astronimicznego Laboratorium im. Kazimierza Kordylewskiego (MOA).

MOA funkcjonuje już od 1964 roku, jako centrum edukacji o astronomii dla ponad 100 osób z całej Polski. Młodzież, która tu przyjeżdża, regularnie wyjeżdża w ekspedycje dla badanie różnych zjawisk astronomicznych. Jednj nocy, na przykład, młodzież ze Sławuty miała okazję zobaczenia powierzchni Księżyca oraz Saturna przez teleskop, a także śledzenia ruchu sztucznych satelitów.

W ciągu dnia organizatorzy oprowadzali gości po muzeum fonografii, składającym się z 7 sal. W każdej sali można było zobaczyć rozmaite telekomunikacyjne przyrządy, ich historię oraz rozwój.

Oprócz zajęć z astronomii, goście z Ukrainy kąpali się w basenie, zwiedzali leśnictwo a także wszystkie ciekawostki Niepołomic i Krakowa.
Duże wrażenie na gościach z Ukrainy wywarł Zamek Królewski, wzniesiony w XIV stuleciu przez Kazimierza Wielkiego. W jego ścianach jeszcze do dziś można usłyszeć w szumie wiatru muzykę tych czasów a także odgłosy walki rycerzy w rynsztunku. Królowie, według opowiadań przewodnika, celowo wybrali Niepołomice na swoją rezydencję, bowiem nieopodal biegnie szlak targowy do Węgier a z drugiej strony znajduje się prastara puszcza.

Oczywiście mieszkając 20 kilometrów od Krakowa, nie można było odmówić propozycji zwiedzenia stolicy Małopolski.
Kraków – drugie codo wielkości oraz ilości mieszkańców miasto w Polsce, jedno z najstarszych. Ono może się poszczycić tysiącletnią historią, bogatym kulturalnym oraz architektonicznym dziedzictwem. Zwiedzanie Krakowa Slawucczanie tradycyjnie zaczęli od Miejskiego Rynku – największego miejskiego placu Europy, z pięknymi Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim.

Dziś Kraków jest także centrum studenckiego życia w Polsce. Kolegium Maius – Uniwersytet Jagielloński to jedna z najstarszych uczelni w Europie, założona w 1364. Dobrych pół godziny zeszło Sławucczanom na jej zwiedzanie. Może kiedyś ktoś z nich wróci tutaj, jako student?

Niedaleko Krakowa leży Wieliczka – podziemna galeria sztuki, wykuta w bryle soli. Wielickie kopalnie to najpopularniejsze miejsce „pielgrzymki” turystów. Jak żartują miejscowi – być w Krakowie i nie zwiedzić Wieliczki, to samo co być w Berlinie i nie zobaczyć resztek Muru Berlińskiego. Popularność wielickich kopalni można wytłumaczyć unikalnym podziemnym kształtem. Budzi podziw ogromna podziemna sala, ściany której są udekorowane solnymi obrazami oraz ikonami.

Polacy Ukrainy nie myślą sobie niedzieli bez Mszy świętej. Niepołomicki kościół jak magnes przyciągał młodzież ze Sławuty. Dlatego podróż do Niepołomic można uważać za udaną pod wieloma względami – krajoznawczym, kulturalnym, naukowym oraz duchownym.

Młodzież oraz opiekunowie serdecznie dziękują za wspaniałe warunki pobytu, nasycony program burmistrzowi Niepołomic Romanowi Ptakowi, dyrektorowi MOA Mieczysławowi Januszu Jagle, całemu samorządu miasta, dyrektorowi krakowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Kazimierzu Dobrzańskiemu i oczywiście Związku Polaków Sławuty na czele z Marią Kowalczuk.
Oddzielne podziękowanie nauczycielowi języka polskiego w Sławuckim liceum Kyryczenko Oksanie oraz polskiej opiekunce Józefie Gajdzie.

W imieniu uczestników projektu „Lato z Polską” Olena Kucewoł

 

Zdjęcia z wyjadu do Niepołomic

{morfeo 375}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *