Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Młodzi Polacy z Wołodarska-Wołyńskiego na Sądecczyźnie uszanowali pamięć ofiar II Wojny Światowej

Młodzi Polacy z Wołodarska-Wołyńskiego na Sądecczyźnie uszanowali pamięć ofiar II Wojny Światowej

Rankiem 1 września 2013 roku młodzież z Wołodarska-Wołyńskiego po zakończeniu wakacji w Piwnicznej-Zdrój (powiat nowosądecki) złożyła wiązankę kwiatów, w miejscu pamięci ofiar II Wojny Światowej.

W tym miejscu, w Nowym Sączu-Biegonicach, w grudniu 1939 w roku rozstrzelano mieszkańców Podegrodzia. Wśród nich byli także Jan Chmielak i Antoni Łatka – uczniowie Liceum w Nowym Sączu.
Egzekucje w Biegonicach podczas II Wojny Światowej wykonano 19 grudnia 1939 r., 21 sierpnia 1941 r. i 27 września 1941 r.

Jan Karski w swoich wspomnieniach o Sądeczanach z okresu II Wojny Światowej, spisanych 20 marca w Waszyngtonie pisał:

– 21 sierpnia 1941 roku rozstrzelano 32 osoby pośrednio lub bezpośrednio związane z ucieczką Karskiego z nowosądeckiego szpitala. Egzekucji dokonano na rozkaz obersturfdarera SS HEINICHA HAMANNA. Dowiedziałem się o tym wiele lat po wojnie. Świadomość tego nie daje mi spokoju…

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej kresowa młodzież wyruszyła na spotkanie z parafianami i młodzieżą ze szkoły w Podegrodziu.

Stowarzyszenie LGD ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”
Prezes- Stanisław Dyrek
członek zarządu-Leszek Konstanty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code