Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Młodzi aktorzy z winnickiego „Dialogu” zaprezentowali swoją twórczość w zabytkowym Kamieńcu

Młodzi aktorzy z winnickiego „Dialogu” zaprezentowali swoją twórczość w zabytkowym Kamieńcu

19 października aktorzy dziecięcego teatrzyku „Dialog”, działającego przy Winnickim Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków wyruszyli do turystycznej Mekki Podola – Kamieńca Podolskiego, żeby urządzić uczniom miejscowego gimnazjum nr 13 prawdziwe Święto Bajki.

Dlaczego właśnie do tej szkoły?  Bo tylko tutaj uczą na poziomie zaawansowanym języka polskiego. I tutaj właśnie przybyli by zanurzyć się w świat polskiej bajki także członkowie miejscowej polskiej organizacji społecznej (prezes Wiktor Kolanowski).

Piękna kolorowe opowiadanie „Bajka o dwóch królestwach”, sprytne i wesołe krasnoludki, ulubione dziecięce wiersze oraz piosenki w języku polskim, bawiły, śmieszyły oraz nie dawały powodów do nudów ani dorosłym, ani małym widzom. Okrzyki „brawo!” oraz głośne oklaski były największym podziękowaniem dla artystów z Winnicy, którzy musieli przecież pokonać 120 kilometrów oraz bardzo wcześnie wstać, by  dojechać na czas do Kamieńca Podolskiego.

Po występie na młodych aktorów oraz innych gości z Winnicy czekała niezapomniana wycieczka ulicami starego miasta, które do dziś tętnią polskością i niosą wyraźne przesłanie o zachowaniu tożsamości narodowej dla dzisiejszych Polaków, mieszkających na Kresach. Mała Polska na wyspie – to określenie najbardziej pasuje do historycznej części Kamieńca. Finałowym akordem wycieczki było zwiedzenie XIV- wiecznej twierdzy nad rzeką Smotrycz.

Cudowne krajobrazy oraz historyczne znaczenie tej fortecy ściągają tutaj rzesze turystów z różnych krajów. W Kamieńcu bardzo często można spotkać także rodaków z Polski.

Pełni pozytywnych wrażeń winniczanie wracali do domu, z wdzięcznością wspominając wspaniały i słoneczny Kamieniec oraz przyjaciół, mieszkańców tego miasta, którzy przyjmowali rodaków bardzo gościnnie i serdecznie.

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Wiktoria Gajdasz, bwp

Zdjęcia z występu

{morfeo 435}


{youtube}{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code