Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Młody ale zdolny

Młody ale zdolny

Młody Polak Piotr Surnik z miasta Chmielnickiego został zwycięzcą I etapu państwowego konkursu z obrony naukowych prac członków Małej Akademii Nauk Ukrainy.

W grudniu 2013 roku 11-klasista jednej z chmielnickich szkół Piotr Surnik, pochodzący ze znanej polskiej rodziny Krasiłowszczyzny Suchackich i Kutwickich, po raz kolejny uzyskał absolutorium i obronił pracę w ramach ogólnoukraińskiego konkursu, ogłoszonego przez Małą Akademię Nauk. Poprzednie nagrody przypadły młodemu Polakowi z Podola w grudniu 2012 roku oraz lutym 2013.

Obiektem badań Surnika stało się przedsiębiorstwo „Obołoń-Krasilowskie”, produkujące wodę pitną oraz napoje słabo alkoholowe. W swojej pracy Piotr przeanalizował współpracę podolskiej firmy z zagranicznymi partnerami oraz proces rozwoju „Obołoni” na przestrzeni kilku lat.

Ciekawostką jest to, że dziadek 11-klasisty,  Ludwig Suchacki, brał aktywny udział w zwróceniu wiernym świątyni rzymskokatolickiej pw. „Serca Jezusowego” na Krasiłowszczyźnie, zbierał podpisy i uczestniczył w odbudowie tego kościoła. Dziś świątynią opiekują się kapucyni, a rodzina Piotra pamięta o swoich korzeniach i krzewi polskość we własnym otoczeniu.

FM, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code