Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Młodzież z Równego wzięła udział w lubelskiej akcji „Płomień braterstwa”

Młodzież z Równego wzięła udział w lubelskiej akcji „Płomień braterstwa”

14 sierpnia 2019 r. w  przededniu 99. rocznicy bitwy warszawskiej w Lublinie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowskiej 16  miała miejsce akcja „Płomień Braterstwa”.

Inicjatorami akcji są polscy harcerze i ukraińscy płastuni w Polsce. Ona objęła około 20 miejsc pamięci na terenie całej Polski.

W Lublinie w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta, m.in. wice-prezydent Lublina Zdzisław Niedbała, ukraińscy dyplomaci na czele z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie Wasylem Pawlukiem, żołnierze ukraińscy i polscy z litewsko-polsko-ukraińskiej brygady im. hetmana Konstantina Ostrogskiego oraz działacze społeczni z Lublina.
Do udziału w tegorocznych wydarzeniach dołączyli się płastuni z Równego  pod przewodnictwem ich duchownego przewodnika – o. Witalij Porowczuka.

W Lublinie w okresie międzywojennym swój ostatni spoczynek znaleźli dziesiątki żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, wśród nich – pułkownik Nikołaj Żembitski, setnicy Mykoła Luty-Lutenko, Siergij Bondarenko, oraz Panteleimon Szitow.

Uczestnicy akcji oddali hołd także polskim żołnierzom, którzy zginęli w 1920 roku, broniąc niepodległości swojego kraju.

Po akcji harcerze zaprosili gości z Ukrainy do swojego ośrodka, nie zabrakło herbaty i słodkiego poczęstunku, słodyczy oraz ciekawe historii o o obozach letnich.

W delegacji z Równego wziął udział także przedstawiciel harcerskiego hufca „Wołyń”. Uczestnicy akcji otrzymali  pamiątkowe metalowe odznaki „Płomień Braterstwa” przeznaczone do bezterminowego noszenia na prawej kieszeni munduru.

Sergij Porowczuk, prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, 19 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code