Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Młodzież poznaje Żytomierz

Młodzież poznaje Żytomierz

Na początku grudnia br. rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjnego „Poznaj miasto, w którym mieszkasz” dla młodzieży Studenckiego Klubu Polskiego i zainteresowanych mieszkańców.

Niestety, Żytomierz został mocno zniszczony w czasie II wojny Światowej, szczególnie w 1943 roku, co odbiło się na nowoczesnym wyglądzie tego miasta, który tworzy obecnie głównie radziecka architektura.

Dlatego Żytomierz nie może pochwalić się znakomitymi budynkami i harmonijnym widokiem, jak na przykład Lwów. Jednak mamy wiele innych zalet, wśród nich malownicza przyroda i bliskość stolicy. Ale najważniejsze – to ludzie, którzy tworzą historię tego miasta, rozpoczynali tutaj swoją drogę do twórczości. Dlatego celem naszego projektu jest odkrycie nieznanej historii i wybitnych mieszkańców naszego miasta upowszechnianie kultury wśród młodzieży i przełamanie stereotypów o Żytomierzu.

Pierwsze spotkanie poświęciliśmy postaci znanego kompozytora Borysa Latoszyńskiego, który urodził się w Żytomierzu i tu spędził swoje dziecięce i młodzieńcze lata. Od 2013 roku w Żytomierzu działa muzeum kompozytora, o którym mało kto wie. Znajduje się ono przy ulicy Michajłowskiej i szkole Muzycznej Nr 1. W muzeum zgromadzone zostały rodzinne zdjęcia rodziny Latoszyńskich, dokumenty archiwalne o szlacheckim pochodzeniu rodziny, nuty oraz płyty. Również odtworzone stylizacji wnętrza domu wybitnego kompozytora. Od dyrektora Muzeum, Ireny Kopoć, dowiedzieliśmy się o specyfice tworzenia, funkcjonowania muzeum i życia słynnego kompozytora i jego rodziny w trudnym XX wieku. Pani Irena opowiedziała, jak szlachetne pochodzenie i dobre wychowanie pomogło kompozytorowi przeżyć straszny czas, kiedy przede wszystkim cierpiała od nękania i prześladowania inteligencji.

Muzeum mieści się w centrum Żytomierza na ulicy Michajłowskiej, gdzie w czasach życia kompozytora znajdowało się kino. Z okien muzeum można zobaczyć ulicę, która nosi imię wybitnego kompozytora – ulicę Latoszyńskiego. Na tej ulicy kiedyś znajdował się dom rodzinny słynnego muzyka, który, niestety, nie zachował się do naszych czasów, a na jego miejscu stoi pomnik kompozytora.
Muzykę Borysa Latoszyńskiego, współtwórcy ukraińskiej muzyki, nie można zrozumieć bez szerszego historycznego kontekstu. Muzykę kompozytora należy interpretować biorąc pod uwagę historyczną epokę, w której żył autor, które w pewnym stopniu odzwierciedlają rzeczywistość i osobiste przeżycia. Wychowany w szlacheckiej polskiej rodzinie, otrzymał duchowy rdzeń, który pomógł przetrwać w nieludzkich warunkach.

Za czas istnienia muzeum stale utrzymują się kontakty międzynarodowe, prowadzona jest stała praca badawcza i ukazuje się zbiór artykułów naukowych, poświęconych twórczości Borysa Latoszyńskiego.
„Podczas wycieczki po muzeum jakbym wróciła na 100 lat temu w czasy Latoszyńskiego. Dla mnie ożyła historia ulicy Michajłowskiej i rodziny Latoszyńskich” – z zachwytem odpowiedziała uczestniczka Wiktoria Mielnik.
Wyrażamy naszą wdzięczność dyrektorowi muzeum pani dr Irynie Kopoć za fascynującą wycieczkę, która odkryła przed nami wybitnego kompozytora, który osławił Żytomierz.

Drugim spotkaniem w ramach projektu „Poznajemy miasto, w którym żyjemy” stało zwiedzanie starej części miasta – placu Zamkowym. Wycieczkę przeprowadził doświadczony przewodnik, członek krajowego związku krajoznawców Ukrainy, pan Sergij Sobczuk. Pod czas spaceru miastem słuchacze dowiedzieli się o historii założenia miasta, wiele teorii traktowania pochodzenia nazwy Żytomierza. Historie budynków i losy ludzi.
Wycieczkę zakończyli małym quizem z weryfikacji wiedzy, najbardziej aktywni otrzymali w prezencie pocztówki ze zdjęciami miasta Żytomierza.

Dalej w planach wycieczka – „Żytomierz i J. I. Kraszewski”.

Olena Denysiewicz, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 15 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code