Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Młodzi znawcy języka polskiego mierzyli się wiedzą w d. Płoskirowie

Młodzi znawcy języka polskiego mierzyli się wiedzą w d. Płoskirowie

W Chmielnickim po raz dziesiąty odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, współorganizowane przez Katedrę Slawistyki Chmielnickiego Uniwersytetu Państwowego oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy.

W zmaganiach wzięło udział 27 uczniów ze szkół średnich z d. Płoskirowa, Żytomierza, Kamieńca Podolskiego, Gródka, Szepetówki, Szaróweczki, Maćkowiec i Baru.

Jak co roku, pisemne sprawdziany z języka polskiego objęły rozumienie tekstu ze słuchu, tekstu pisanego, dyktando, zadania gramatyczne i rozprawkę.

Eliminacje zainicjowały kierownik Katedry Slawistyki, Nela Podlewska oraz wykładowczyni języka i literatury polskiej, Julia Sierkowa.

Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni przedstawiciel KG RP w Winnicy i prorektor ds. współpracy z zagranicą, Mykoła Jochna.

Część inauguracyjną zakończyło wręczenie upominków ufundowanych przez konsulat oraz rozpieczętowanie kopert ze sprawdzianami.

Już za miesiąc najlepsi młodzi znawcy polszczyzny wezmą udział w eliminacjach ogólnokrajowych w Kijowie, zaś zwycięzcy przystąpią w kwietniu do zawodów IV stopnia w Polsce.

Laureaci powalczą o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na studia filologii polskiej.

Słowo Polskie na podstawie informacji Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, 13 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code