Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Mistrzem Języka Polskiego w Cieszynie została Khrystyna Harvat z Ukrainy

Mistrzem Języka Polskiego w Cieszynie została Khrystyna Harvat z Ukrainy

W Cieszynie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń 29. letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej, organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Chodzi o sprawdzian z języka polskiego, który w sali konferencyjnej nadolziańskiej uczelni napisało kilkudziesięciu cudzoziemców.

„Ludzie twardo stąpający po ziemi nie chcą wierzyć, że przed półwieczem wydarzyło się dla Ziemi coś tak niezwykłego. Otóż pół wieku temu człowiek postawił nogę na Księżycu. Kiedy wieczorem spoglądamy na rozgwieżdżone niebo z sierpem księżyca, trudno wręcz przypuszczać, że można po nim chodzić” – to wstęp dyktanda przygotowanego przez prof. Jolantę Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Tekst poświęcony został 50-leciu lądowania na Księżycu i był najeżony ortograficznymi pułapkami.

Cieszyńskie dyktando, realizowane w tym roku w ramach projektu „Swego nie znacie… Sprawdzian z polskiego dla cudzoziemców”, było pierwszym z zaplanowanych trzech konkursów ortograficznych. Kolejne odbędą się w Katowicach podczas wrześniowego kursu adaptacyjnego oraz na początku nowego roku akademickiego.

Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego została Khrystyna Harvat z Ukrainy. I Wicemistrzem jest Marta Muhič że Słowenii, II Wicemistrzami – Mariana Ravliuk z Ukrainy i Mihaela Olujić z Chorwacji. Dwie osoby, które najlepiej napisały znajdujące się w tekście wyrazy obcego pochodzenia, to Katerina Sapalovska z Macedonii i Ivan Edit Colling z Brazylii.

Walentyna Jusupowa za: https://beskidzka24.pl, 21 sieprnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code