Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Minister Adamczyk w Krakowcu o rozbudowie ukraińsko-polskiej infrastruktury granicznej: Niema rzeczy niemożliwych

Minister Adamczyk w Krakowcu o rozbudowie ukraińsko-polskiej infrastruktury granicznej: Niema rzeczy niemożliwych

Nowoczesny terminal autobusowy po stronie ukraińskiej powstał dzięki współpracy resortów infrastruktury Polski i Ukrainy i polskiej agencji RARS

17 sierpnia odbyło się podsumowanie modernizacji przejścia granicznego „Krakowiec-Korczowa”. Liczne polskie i ukraińskie delegacje przeprowadziły inspekcję  wykonanych prac i wyznaczyły kierunki dalszej współpracy.

A ta współpraca prawdopodobnie nie zakończy się zwiększeniem ilości pasów i przepustowości jednego tylko przejścia a pójdzie znacznie dalej. Ministrowie mówili o „przedłużeniu autostrady A4 aż do Lwowa”, modernizacji przejścia w Jahodynie-Dorohusku, budowie nowego przejścia w Niżankowicach-Malchowcach oraz o usprawnieniu kontroli fitosanitarnej ciężarówek z Ukrainy.

Warto zaznaczyć, że we wtorek kolejki TIRów ze strony ukraińskiej nieco się zmniejszyły i wynosiły około 10 kilometrów. Choć jeszcze w ubiegły czwartek-piątek przed Szeginiami i Krakowcem dochodziły nawet do 25-30 kilometrów .

Zmodernizowany terminal po stronie ukraińskiej teraz mało czym różni się z wyglądu od tego, co jest po stronie polskiej. Komfortowe warunki odprawy dla pasażerów i pracy dla Straży Granicznej i Służby Celnej są możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z polskimi resortami i Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, która częściowo dofinansowała wykonanie robót.

Ponadto z udogodnień skorzystają także pasażerowie autobusów. Nowy terminal pozwoli odprawiać blisko 30 pojazdów dziennie. A pasażerowie szczególnie w zimie nie będą musieli czekać na sprawdzenie dokumentów i bagaży na zewnątrz.

A oto konkretnie zobaczy teraz przeciętny kierowca po dotarciu na przejście Krakowiec-Korczowa:

– zwiększoną ilość pasów dla ciężarówek i samochodów osobowych,
– nowoczesne pawilony dla kontroli paszportowej i odprawy celnej,
– dogodny podjazd, dużo miejsca i przestrzeni,
– nowoczesny terminal autobusowy.

Pierwsze prace ruszyły jeszcze w czerwcu w ramach projektu „Otwarta granica”, zapoczątkowanego przez Prezydentów Ukrainy i Polski i uzgodnionego później przez rządy obydwu państw.

Przedstawiciele polskich i ukraińskich resortów infrastruktury, licznych służb i instytucji zabierali głos podczas konferencji prasowych po stronie polskiej i ukraińskiej.
Ministrowie Michał Dworczyk, Andrzej Adamczyk, Aleksander Kubrakow i Mustafa Najem zaznaczali, że prace nad modernizacją przejścia w Korczowej przeprowadzono w rekordowo szybkim tempie, stawiali nowe cele i zadania na przyszłość. Wśród tych pierwszoplanowych są dalsze modernizacje przejść granicznych i budowa nowych, rozbudowa linii kolejowej 102 a nawet – jak zaznaczył minister Adamczyk – doprowadzenie szybkiej europejskiej trasy A4 aż do Lwowa.

– Nie ma rzeczy niemożliwych. I o tym możemy się dzisiaj przekonać na tym przejściu. Mówimy już teraz o włączeniu szybkiej autostrady A4, którą można bezpiecznie dotrzeć aż do Lizbony do systemu dróg ukraińskich i doprowadzenie jej aż do Lwowa oraz o nowych przejściach i szybkim pokonaniu granicy – mówił szef polskiego resortu infrastruktury.

– Im szybciej trwają odprawy na granicy, tym szybciej na Zachód dociera produkcja rolnicza a do Ukrainy – paliwo. Niestety są jeszcze kolejki ale rozumiemy, że problemy, które uzbierały się przez lata nie da się rozwiązać za kilka miesięcy – dodał ukraiński minister Aleksander Kubrakow.

Redakcja, mw, 17 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *