Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Mikołajkowe wspomnienia z Chmielnickiego

Mikołajkowe wspomnienia z Chmielnickiego

Pod koniec pierwszej dekady grudnia Święty Mikołaj razem z delegacją odwiedził uczniów sobotniej szkoły w Winnicy. Placówka powstała przy Konfederacji Polaków Podola. Szkoła od tego roku otworzyła podwoje dzieciom – pierwszoklasistom. Szkoła działa w każdą sobotę. Dzieci mają zajęcia języka polskiego oraz religii. Sobotnia szkoła przy kościele Bożego Miłosierdzia jest wspierana przez władze miasta Kielc, dlatego uczniowie sobotniej szkoły przygotowali specjalny koncert dla gości z tego polskiego miasta oraz dla Świętego Mikołaja. Dzieci recytowały mikołajkowe wiersze oraz śpiewały piosenki. Po koncercie dzieci oraz ich rodzice zaprosili szanownych gości do stołu.
Każdy uczestnik koncertu otrzymał prezent od Świętego Mikołaja. Tak się złożyło, że 8 grudnia w kościele Bożego Miłosierdzia odbywała się Msza św. z okazji święta Niepokalanego Poczęcia NMP, celebrowana przez ojca Kazimierza Dudka. Goście z Kielc, mali artyści oraz ich rodzice dołączyli się do Nabożeństwa.

6 grudnia także i do obwodu chmielnickiego z okazji Mikołajek przyjechało dwóch konsulów – Edyta Niedźwiecka oraz Diana Graczyk.
Panie odwiedziły polską szkołę w Gródku Podolskim oraz organizację polonijną im. Juliusza Słowackiego.
Oczywiście nie zabrakło prezentów dla dzieci, które odwdzięczyły się za mikołajkowe prezenty zaśpiewaniem piosenek bożonarodzeniowych oraz recytacją wierszy. Część maluchów przygotowała także listy do Świętego z prośbami i życzeniami.

Ania Szłapak, Franciszek Miciński

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code