Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Mieszkańcy Chmielnika czytają Zapolską!

Mieszkańcy Chmielnika czytają Zapolską!

4 września w Szkole nauki języka polskiego przy Związku Polaków im W. Reymonta w Chmielniku obchodzono podwójne święto.

Był to tradycyjny początek nowego roku szkolnego, który zgodnie z nową tradycją rozpoczyna się we wrześniu a także – udział w ogólnopolskiej akcji Pary Prezydenckiej „Narodowe czytanie”.

Uroczysta ceremonia z okazji rozpoczęcia procesu edukacyjnego odbyła się na terenie miejscowego kościoła pw. Świętej Trójcy. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od wykonania hymnu Ukrainy i Polski.

Starsi uczniowie Szkoły przygotowali program świąteczny: recytowali wiersze o szkole i czytali fragment utworu wybranego do ogólnopolskiego Czytania w tym roku.

Każdy z uczestników imprezy otrzymał dyplom, a za dobrą naukę – upominki świąteczne zestaw papeterii uczniów artykuły szkolne.

Uroczysta część tradycyjnie zakończyła się udzieleniem błogosławieństwa przez ks. Aleksandra, proboszcza parafii, na pomyślną i owocną naukę.

Następnie w siedzibie stowarzyszenia zebrali się członkowie polonijnej organizacji, wieloletnie i nowe rodziny, by również wziąć udział w Narodowym Czytaniu.

Na początku prezes Związku Eugenia Brylant opowiadała o powstaniu tradycji tej akcji, a nauczycielka i członek Związku Pani Tamara Rotai zaprezentowała ciekawą prezentację, w której członkowie zapoznali się z biografią pisarki i historią pisania , dowiedzieli się, w jaki sposób Pani Gabriela była związana z Ukrainą i że temat kryzysu w stosunkach rodzinnych jest w rzeczywistości nadal aktualny.

W ciepłej, przyjaznej atmosferze przy filiżance herbaty i kawy oraz mnóstwie smakołyków czas minął szybko i pozostawił niezapomniane wrażenia i wspomnienia. Czytając lekturę wcieliliśmy się w role bohaterów i doszliśmy do wniosku, że mamy wśród nas niezwykle utalentowanych członków. Na zakończenie spotkania mieliśmy okazję obejrzeć film – „Moralność pani Dulskiej”, który wywołał jeszcze większe emocje, gdyż gra naszych „aktorów” okazała się bardzo podobna do ekranowych bohaterów.

Wszyscy uczestnicy Jubileuszowego Narodowego Czytania dostali certyfikaty udziału w tym doniosłym dla wszystkich Polaków literackim wydarzeniu – dyplomy z pieczęcią Kancelarii Prezydenta! Zapraszamy więc by dołączyć się do nas na kolejne ogólnopolskie edycje Narodowych Czytań za rok. Gwarantujemy niesamowite emocje!

Projekt wspierany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021. Projekt „Biało-czerwone ABC. Wsparcie inicjatyw edukacyjnych uzupełniających edukację polskojęzyczną„ realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.

Autor: Irena Bartaszczuk, tłumaczenie tekstu: Aleksey Pauliuk, autor zdjęć: Andrzej Machota, 17 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code