Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Mieszkańcy ukraińskiej Galicji nie chcą ani autonomii, ani przyłączenia się do Polski

Mieszkańcy ukraińskiej Galicji nie chcą ani autonomii, ani przyłączenia się do Polski

Źródło - www.plast.org.uaW ostatnim tygodniu grudnia kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii razem z portalem ZN.UA opublikowały rezultaty przeprowadzonego w obwodach lwowskim, iwanofrankowskim (d. woj. stanisławowskie) oraz tarnopolskim sondaż, mający na celu zbadanie „separatystycznych” nastrojów mieszkańców dawnej Wschodniej Małopolski.

Okazało się, że mieszkańcy Ukrainy Zachodniej są bardzo świadomymi obywatelami własnego państwa. O Galicji, w składzie federacji nie marzy nikt z badanych, zaledwie 0,2% deklaruje chęć stworzenia oddzielnego państwa. Na pytanie: „Jak postrzegacie przyszłość Galicji?” ponad połowa (53,4%) wybrała wariant: „Suwerenna Ukrainy w ramach istniejącej Konstytucji”.

Natomiast 40,4% popiera decentralizację, która przewiduje zwiększenie pełnomocnictwa miejscowych samorządów oraz finansową autonomiczność regionu. Ale też w formacie jedynego państwa w istniejących granicach.

Tylko 2,8% mieszkańców ukraińskiej Galicji popiera przyłączenie Ukrainy Zachodniej do Polski, chociaż znaczna część mieszkańców przygranicznych z Polską rejonów żyje z przemytu i handlu z sąsiednim państwem i korzysta z kartek Małego Ruchu Granicznego.

Na pytanie: „Czy może hipotetycznie istnieć niezawisłe Państwo Galicyjskie?”, 84,2% odpowiedzieli, że „Ukraina jest niepodzielnym państwem, w ramach którego nie może istnieć innych podmiotów o randze autonomii”. Ponad 70% mieszkańców Galicji wierzy, że Krym powróci do Ukrainy.

Na podstawie informacji ZN.UA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code