Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Międzynarodowy Salon Poezji „Miłość nie tylko kresowa” z udziałem Podolaków

Międzynarodowy Salon Poezji „Miłość nie tylko kresowa” z udziałem Podolaków

W dniach 31.03.-05.04.2012 r. w Częstochowie odbyła się niezwykła wymiana młodzieży, w której brali udział młode osoby ze Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim wraz z opiekunami Natalią Kolanowską i Haliną Kostyniuk oraz rówieśnicy z Polski, Litwy i Białorusi, którzy przygotowywali Specjalny Salon Poezji pod tytułem „Miłość nie tylko kresowa”. Efektem finałowym tego spotkania był specjalny salon poezji o miłości, pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, który w dniu 04.04.2012 r. został dwukrotnie zaprezentowany publiczności na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza.
Podczas zajęć w sali prób oraz na scenie kameralnej, uczniowie mieli niepowtarzalną szansę przekonać się, w jaki sposób powstaje sztuka sceniczna – począwszy od budowania scenografii, ustawiania świateł i akustyki, po doskonalenie warsztatu poetyckiego.
Dla przygotowania spektaklu było tylko 2 dni. Mimo to spektakl został dwukrotnie zaprezentowany publiczności na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie pod patronatem dyrektora teatru Roberta Dorosławskiego.
Publiczność bardzo pozytywnie odebrała debiut scenograficzny młodych Podolaków, a informacje w lokalnych mediach utwierdziły nas w przekonaniu, że było to dzieło na wysokim poziomie.
Występ na deskach teatru był dla młodych ludzi ogromnym przeżyciem. Stres i trema dawały o sobie znać, jednak finał pokazał, że tak naprawdę najważniejsze są emocje, jakich doświadczamy, obcując ze sztuką sceniczną. Młodzież zmierzyła się ze strachem, barierami językowymi i nieśmiałością, które przezwyciężyli, co z pewnością zaprocentuje w ich dorosłym życiu.
Za zaproszenie i miły pobyt w Polsce uczestnicy z naszego Stowarzyszenia są bardzo wdzięczni organizatorom, zwłaszcza koordynatorce przedsięwzięcia Pani Agnieszce Stefańskiej i Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie.

 

 

 

 

 

 

Wiktor Kolanowski i Halina Kostyniuk,
Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Jana Pawła II
w Kamieńcu Podolskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code